صفحه اصلي > تئاتر > گزارشی از نمایش‌هایی كه به روی صحنه می‌آیند

گزارشی از نمایش‌هایی كه به روی صحنه می‌آیند


1 آذر 1390
جوانی عاشق پیشه در خلوت خانه خاطره با یاری گرفتن از ارواح سرگردان در عمارت، سرانجام عشق بی‌فرجام خود را برای ما بازسازی و روایت می‌کند. اما گردش روزگار فرجامی دیگر...


گزارشی از نمایش‌هایی كه به روی صحنه می‌آیند


همراه با بزرگان تئاتر
مجموعه تالارهای تئاتر در تهران با آغاز فصل پاییز، میزبان نمایش‌های جدیدی از كارگردان‌های بزرگ می‌شوند. كارگردان‌هایی چون حسین پاكدل، مسعود رایگان، محمد یعقوبی، ایوب آقاخانی، پری صابری و... كه با حضور دوباره خود به سالن‌های نمایشی گرما می‌بخشند و مخاطبان همیشگی تئاتر برای دیدن نمایش‌های جدید پشت در گیشه‌ها صف خواهند بست. در مجموعه تئاترشهر، سالن اصلی كه پیش از این میزبان اجرای «كنسرت حشرات» مریم سعادت بود، پذیرای نمایش پری صابری خواهد شد. سال چهارسو با اتمام نمایش «ده دقیقه» آرش دادگر برای اجرای محمد یعقوبی آماده می‌شود. ایوب آقاخانی هم تئاتر تازه خود را پس از نمایش «تور عروس» امیر امجد روی صحنه می‌برد. اما جدا از تئاتر شهر، تماشاخانه ایرانشهر در خانه هنرمندان هم با اتمام نمایش‌های موفقیت‌آمیز «جن‌گیر»، «رویای هالیوود» و «ماكاندو» نمایش‌های حسین پاكدل و مسعود رایگان را آماده اجرا دارد كه از همین الان مشتاقان تئاتر بی‌صبرانه منتظر تماشای این نمایش‌ها هستند. گزارشی كه می‌خوانید حاوی اطلاعات از چند نمایش تازه‌ای است كه قرار است تا پیش از شروع جشنواره تئاتر فجر روی صحنه باشند و روزهای شلوغی را برای تئاتر در ماه آتی رقم زنند.

حضرت والا
نمایش «حضرت والا» نوشته و كار حسین پاكدل با پایان اجرای نمایش «جن گیر» مهمان تالار شماره یك تماشاخانه ایرانشهر است. پاكدل از دو ماه پیش تمریناتش را با بازیگران، در دفتر خود آغاز كرده و احتمال دارد در جشنواره تئاتر فجر هم دو اجرا داشته باشند. ضمن اینكه پاكدل علاقه‌مند است اگر دوستان اداره کل هنرهای نمایشی یا انجمن نمایش شرایطی فراهم کنند، نمایش را با همین ترکیب در چند استان کشور هم اجرا كند. البته پاكدل قصد دارد پیش از شروع اجرا، یك هفته همراه با بازیگران در دكور و صحنه آماده شده در سالن تمرین كنند، تابه‌حال در تمرین‌ها تغییراتی را روی متن انجام داده و روی بازی بازیگران هم تمركز و وسواس خاصی دارد تا در نهایت آنچه دلخواه او و بازیگران است روی صحنه اجرا شود. نمایش «حضرت والا» از لحاظ اجرایی نمایشی است مدرن که با حال و هوا و روایتی سنتی روی صحنه می‌رود و داستان پایه آن بر مبنای مناسبات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی حدود 70 سال پیش شكل می‌گیرد. جوانی عاشق پیشه در خلوت خانه خاطره با یاری گرفتن از ارواح سرگردان در عمارت، سرانجام عشق بی‌فرجام خود را برای ما بازسازی و روایت می‌کند. اما گردش روزگار فرجامی دیگر برای این عشق و تمامی شخصیت‌های دخیل در ماجرا رقم می‌زند و... «حسین پاكدل» كه پیش از این نویسندگی و كارگردانی نمایش‌هایی چون «سمفونی درد» و «رقص زمین» را به عهده داشته در تركیب گروه نمایشی تازه خود یعنی بازیگران و عوامل صحنه از حضور افراد حرفه‌ای استفاده كرده است. عبدالله اسكندری، طراح گریم معروف سینما و تلویزیون گریم این نمایش را كه روایت قصه‌ در 70 سال گذشته است و گریم ویژه‌ای را می‌طلبد، برعهده دارد. همچنین ایرج شهزادی كه طراحی صدای مجموعه «مختارنامه» را انجام داده، طراحی صدای این نمایش را انجام می‌دهد. سایر عوامل نمایش «حضرت والا» عبارتند از: طراح صحنه: منوچهر شجاع، طراح لباس: گلنار گلشن، آهنگساز: ونداد مساح‌زاده، طراح نور: علی صفری‌، دستیار کارگردان: نورالدین حیدری‌ماهر، دستیار دوم: هومن خدادوست، مدیر صحنه: جواد پولادی، منشی صحنه: آزاده رضوی، طراح پوستر و بروشور: یحیی پاكدل و عكاس: مسعود پاكدل. در تركیب بازیگران نمایش «حضرت والا» نام هنرمندانی چون مهدی سلطانی( بازیگر نقش پهلوان بهزاد مصیب در مجموعه در مسیر زاینده رود) عاطفه رضوی و مهدی پاكدل به چشم می‌خورد. داریوش موفق، حمید ابراهیمی، صادق ملکی، حمید نعیمی، مهران امام بخش، مرتضی آقاحسینی، معصومه قاسمی‌پور، ایمان افشاریان، روح‌الله کمانی، یاشار مومن‌زاده، محسن خویینی‌ها، ابراهیم عزیزی، امین میری، پرهام دلدار، علیرضا عیسوی، ریحانه خاتمی، هومن خدادوست و... هم دیگر بازیگران این نمایش هستند كه قرار است از دوم آذرماه ساعت 20 با بهای بلیت 15 هزار تومان در سالن شماره یک تماشاخانه ایرانشهر به صحنه ‌رود. البته دانشجویان می‌توانند از تخفیف ویژه استفاده كنند.

قاتل بی‌رحم هسه كارلسون
به زودی سالن استاد سمندریان شاهد اجرای نمایشنامه «قاتل بی‌رحم هسه كارلسون» خواهد بود. نمایشنامه‌ای سوئدی به ترجمه و كارگردانی مسعود رایگان كه پیش از این نمایش «رویای یك عكس» را در تئاتر شهر روی صحنه برده بود. البته قرار بود آبان ماه امسال نمایش «مرثیه‌ای برای آقای تركاشوند» به كارگردانی رایگان روی صحنه رود كه به دلیل عدم همراهی بازیگر اصلی، این نمایش در برنامه‌های آتی كارگردانی او قرار گرفت. نمایش تازه رایگان با وجود قصه خوب و روایت جالبی كه دارد در دوره تمرینات خود از دو ماه گذشته با تغییرات بسیاری در تركیب بازیگران مواجه شد. امین زندگانی، بازیگری كه بعد از نمایش « پایین زیر گذر سقاخانه» هادی مرزبان، برای مدتی از تئاتر فاصله گرفته بود، قرار بود نقش اصلی نمایش رایگان را بازی كند اما در اواخر تمرینات از ادامه همكاری با گروه انصراف داد و جای خود را به جواد عزتی بخشید. نمایشنامه « قاتل بی‌رحم هسه كارلسون» به نویسندگی هنینگ مانكل یكی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین ‏نمایشنامه‌نویسان و رمان‌نویسان اروپا، روایت‌گر نوجوانی به نام هسه است كه با رویاهایش زندگی ‏می‌كند تا وقتی كه با شخصی به نام چلچله ملاقات می‌كند و... . شبنم مقدمی، هومن سیدی، محمد سلوكی و ‏رویا تیموریان بازیگرانی هستند كه در این نمایش ایفای نقش می‌كنند. در این تركیب بازیگران، حضور محمد سلوكی در اولین تجربه تئاتری خود بسیار دیدنی است همچنین حضور دوباره رویا تیموریان كه پیش از این بیشتر تصویر او را در تلویزیون و سینما می‌دیدیم اما در حال حاضر فارغ از این مشغله‌های تصویری، فرصتی را برای تئاتر كه خاستگاه اولیه او بوده، گذاشته است. داریوش فائزی به‌عنوان ‏برنامه‌ریز و دستیار كارگردان، احمد كچه‌چیان به‌عنوان طراح صحنه، سهیلا صالحی به عنوان طراح لباس، ‏فرشاد فزونی آهنگساز، سعید ملكان طراح گریم و علیرضا سعیدی به عنوان مشاور رسانه‌ای عوامل صحنه در این اثر حضور ‏دارند. این نمایش از 13آبان ماه در ساعت 20 اجرا می‌شود.

كسوف
حدود یك ماه است گروه تئاتر پوشه نمایشی با عنوان كسوف را در تئاتر شهر تمرین می‌كنند و در حال حاضر مرحله بازبینی را با موفقیت پشت‌سر گذاشته‌اند. ایوب آقاخانی نویسنده و كارگردان این نمایش در این رابطه‌ می‌گوید: «نمایش كسوف كه قرار است 16آبان در تالار قشقایی اجرا شود گروه ما مرحله بازبینی را با موفقیت پشت سر گذاشته و هم‌اكنون مشغول ادیت نهایی هستیم.» نمایشنامه كسوف دومین متنی است كه آقاخانی بعد از پژواك جهانی درباره آسیب‌های جنگ نوشته‌است. او در این باره توضیح می‌دهد: «در این نمایشنامه خیلی ذهنم را درگیر جنگ ایران و عراق نكرده‌ام و بعد ازاینكه ‌نمایشنامه امپراتور و آنجلو در جشنواره‌26 جایزه بهترین متن بین‌الملل را گرفت، در این نمایشنامه سعی كرده‌ام به موضوعاتی مثل عشق، مهاجرت وغم عمیق بشر در رابطه با جنگ بپردازم. فكر می‌كنم این حال و هوا برای مخاطب قابل فهم تر وبومی‌تر است.در واقع مخاطب با آن همذات‌پنداری می‌كند. من این نمایشنامه‌ را سال 86نوشتم ولی برای اجرا آن را بازنویسی مجدد كردم و از راهنمایی‌های دوست عزیزم افشین هاشمی بهره بردم.» كارگردان نمایش كسوف معتقد است این نمایش به دلیل اینكه روابط عاطفی و ویژه بین دونفر را مورد بررسی قرار می‌دهد و در روایش نوعی شاعرانگی وجود دارد، می‌تواند مخاطب را با خود همراه كند و استقبال زیادی از آن شود. در واقع این نمایش عمیقا انسانی است. نسیم ادبی،حمید رضا آذرنگ و ایوب آقاخانی بازیگران نمایش كسوف هستند. این نمایش قرار است از 16 آبان ماه در تالار قشقایی ساعت 19:45حدود 55 دقیقه اجرا شود.


بازگشت