دسته بندی
نتایج یك بررسی كه توسط گروهی از محققان در مورد سالمندان مبتلا به فشار خون صورت گرفت، نشان داد ‌این بیماری می‌تواند كیفیت زندگی سالمند را تحت تاثیر قرار دهد.

این پژوهش كه از سوی مهناز آهنگری،‌ دكتر محمد كمالی و دكتر منوچهر ارجمند حسابی صورت گرفته است به بررسی كیفیت زندگی سالمندان مبتلا به فشار خون بالا در شهر تهران می‌پردازد. سالمندان مورد پژوهش 300 عضو فرهنگسرای سالمند بودند كه به صورت تصادفی از میان افراد 60 سال و بالاتر انتخاب شده بودند. از بین این افراد 191 نفر سالم و بدون شكایت از بیماری و 23 نفر مبتلا به فشار خون بالا و سایر شركت كنندگان از بیماری‌های دیگر رنج می‌بردند.

در پایان پژوهش میان وضعیت جسمانی، روانی و محیطی زندگی این افراد با افراد سالم تفاوت معنی‌داری مشاهده شد، در حالی كه در حیطه اجتماعی تفاوت چندانی وجود نداشت. در مقایسه 2 گروه جسمانی ارتباط میان تحصیلات و كیفیت زندگی بسیار قوی بوده است. همچنین سن،‌ تاهل و جنس با كیفیت زندگی تفاوت چندانی نشان می‌دهد. به نحوی كه زنان به صورت كلی در وضعیت پایین‌تری از نظر میانگین كیفیت زندگی به سر می‌برند.

نتیجه پژوهش‌ها حاكی از این است كه افراد مبتلا به فشار خون نسبت به افراد سالم، به لحاظ كیفیت زندگی در سطح پایین‌تری هستند. احتمالا به این دلیل كه فشار خون بالا در افراد سالمند نه ففط موجب كاهش ظرفیت‌های جسمی فرد می‌شود بلكه به عنوان یك عامل خطر در ایجاد عوارض قلبی ـ عروقی،‏ مغزی و ایجاد مشكلات روحی چون افسردگی و كاهش توانایی‌های شناختی اثر دارد.
همچنین ایجاد وابستگی شدید دارویی و هزینه‌های اقتصادی نقش بسیار مهمی در زندگی سالمندان ایفا می‌كنند و ممكن است در صورت عدم درمان یا كنترل نامناسب و بموقع اثرات سوء برجای بگذارند.چرا فشار خون

اگر شما دچار اضافه وزن هستید، باید كمی بیش از بقیه مراقب فشار خونتان باشید، زیرا فشار خون بالا در افراد جوان و چاق دو برابر و در افراد مسن و چاق 50 درصد بیشتر از افراد دارای وزن طبیعی است. در مردان به ازای هر 10 درصد افزایش وزن، فشار خون 6‌/‌6 میلی‌مترجیوه بالاتر می‌رود.

اكثر افراد مبتلا به فشار خون بالا علائمی ‌ندارند، اما این مشكل می‌تواند سبب آسیب حاد یا مزمن به بخش‌های مختلف بدن شود. این مشكل به مویرگ‌های خونی مغز آسیب می‌رساند و موجب سكته مغزی می‌شود. فشارخون بالا سبب آسیب به مویرگ‌های خونی چشم و بروز اختلال بینایی و نارسایی كلیه می‌شود. ممكن است علائمی‌‌ از قبیل سردرد، دردهای قفسه سینه و تنگی نفس نیز بروز كند.
مواردی از پُرفشاری خون كه در حد مرزی هستند، اغلب بدون درمان می‌مانند. ‌كاهش نمك در رژیم غذایی، ترك سیگار، انجام ورزش منظم و استفاده از روش‌های شل‌كردن عضلات موارد غیر دارویی است كه می‌تواند به شما در كاهش فشار خون كمك كند. داروهای ضد فشارخون نیز ممكن است تجویز شوند.


كاهش فشار خون با معجزات طبیعت

مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم، منیزیم و كلسیم در بهبود فشار خون بسیار موثر است.

شما پتاسیم را می‌توانید در موز، زردآلو، پرتقال، انجیر، گریپ‌فروت، هلو، انگور و آلو بیابید و سیب‌زمینی، سیر، كلم بروكلی، كدو سبز، قارچ و گوجه‌فرنگی نیز سرشار از پتاسیم هستند. حبوبات نیز از این نظر غنی‌اند. منابع منیزیم شامل جوانه گندم برشته، بادام زمینی، سیب زمینی، اسفناج، شیر، نان سبوس‌دار و مرغ است. منابع غذایی كلسیم شامل شیر و لبنیات و ماهی است.

میوه‌ها و سبزی‌ها دارای مقدار كمی ‌سدیم هستند و باید زیاد مصرف شوند. در مطالعات مقایسه‌ای میان گیاهخواران با افراد غیرگیاهخوار، مشاهده شده كه متوسط فشارخون گیاهخواران كمتر است. یكی از علل این تفاوت را دریافت بیشتر پتاسیم در گیاهخواران دانسته‌اند.

مركبات، توت‌ها و سبزی‌های دارای برگ سبز، ‌منابع غنی ویتامین C هستند. دریافت كم این ویتامین باعث پرفشاری می‌شود.

گوشت و مرغ طبخ شده بدون نمك برای افراد دچار پُرفشاری توصیه می‌شود. برای معطركردن گوشت می‌توان از سبزی‌های معطر، ادویه‌ها و میوه‌ها استفاده كرد. به عنوان مثال برای گوشت گوسفند از مرزنگوش و مریم گلی و برای مرغ از شوید و ترخون می‌توان استفاده كرد.

ماهی تازه، ‌منجمد یا كنسروشده بدون نمك خوب هستند. ماهی را می‌توان با برگ‌بو، شوید، فلفل قرمز و سیاه، ادویه‌ها، مركبات، سس‌های خانگی بدون نمك و سایر سبزی‌ها معطر كرد. ماهی‌های دارای اسیدهای چرب مفید از قبیل حلوا، قزل‌آلا و قباد چندین بار در هفته توصیه می‌شوند.

سیب‌زمینی، برنج، ماكارونی، رشته‌ها و حلیم‌ بدون نمك و همچنین مواد نشاسته‌ای دارای سدیم كم هستند و می‌توان به عنوان پایه‌ای برای وعده غذایی از آنها استفاده كرد.
دانه كنجد و سبزی‌های برگ سبز، منابع كم سدیم و تامین كننده كلسیم هستند.


با احتیاط بخورید

ـ از خوردن سوسیس، كالباس، كنسرو گوشت، برگرها و دیگر فرآورده‌های گوشتی به علت وجود مقادیر بالای سدیم، باید پرهیز كرد. سبزی‌های كنسروشده در آب نمك، زیتون شور، چیپس و سایر تنقلات شور نیز نباید مصرف شوند.

ـ ماهی‌های دودی یا كنسروشده سرشار از سدیم هستند.

ـ سس‌ها، ‌سوپ‌ها، قرص‌های گوشت، كنسرو لوبیا و سایر غذاهای آماده مصرف می‌تواند سبب تشدید بیماری شود.

ـ برای پخت و پز به جای كره و روغن نباتی جامد بهتر است از روغن زیتون، ذرت، سویا و كانولا استفاده كرد.

ـ مواد حاوی كافئین از قبیل قهوه، چای، نوشابه‌های كولا و شكلات، سبب افزایش فشارخون می‌شوند و باید در حد اعتدال مصرف شوند.
ـ برای كاهش فشارخون، پیاده‌روی سریع 30 تا 45 دقیقه در روز و 3 تا 5 بار در هفته توصیه می‌شود.منبع: jamejamonline.ir


گردآوری شده توسط: گروه سبک زندگی ایران فروم
Cloob Print Google+
پربیننده های روز