دسته بندی
این جلسات از 9 مهر ماه با نمایش فیلم اجرای تئاتر«بازی» استریندبرگ به كارگردانی حمید سمندریان آغاز شد و قرار بر این است كه این جلسات تا ...


دیدن نمایش‌های خارجی در تئاتر شهر


حالا دیگر مدت‌هاست كه كارگردانان و گروه‌های تئاتری ما می‌توانند با حضور در كشورهای مختلف، هم به‌طور مستقیم در جریان اتفاقات تئاتری در دنیا قرار بگیرند و هم با سبك‌ها و شیوه‌های مختلف در كشورهای مختلف آشنا شوند و حتی از پس مقایسه این آثار با آنچه خود به تماشاگر ایرانی ارائه می‌كنند، برآیند.
اما گاه بد نیست به‌ترتیبی، تماشاگران تئاتر ما هم این فرصت را داشته باشند كه نمایش‌های خارجی را ببینند و آنها هم همراه و به موازات گروه‌های تئاتری كشورمان، تجربه‌هایی تازه كسب كنند و از همه مهم‌تر بتوانند از پس قیاس آثار داخلی و خارجی بر آیند.
وقتی بدانیم در كشورهای زیادی گروه‌های فعال و حرفه‌ای كار می‌كنند و البته تئاتر به هنری پذیرفته‌شده از طرف بخش اعظمی از اقشار جامعه و نه فقط مخاطبانی خاص تبدیل شده، آن وقت شك نخواهیم كرد كه نمونه آثار خوبشان، می‌تواند برای ما حكم كلاس درس را داشته باشد.
تجربه تماشاچی‌بودن برای نمایش‌هایی كه در این كشورها به صحنه می‌روند، برای هر علاقه‌مندی، هم اتفاقی جذاب است و هم آموزنده. بنابراین فراهم كردن زمینه نمایش این آثار به هر ترتیب می‌تواند به ارتقای تئاتر كشورمان ختم شود. چندی پیش نمایشی از كشور یوگسلاوی در سالن اصلی تئاتر شهر به صحنه رفت كه امید است به‌عنوان یك اتفاق خوشایند باز هم ادامه پیدا كند. همچنین چندی است كه جلسات نمایش فیلم اجرای تئاترهای مختلف برگزار می‌شود.
این جلسات از 9 مهر ماه با نمایش فیلم اجرای تئاتر«بازی» استریندبرگ به كارگردانی حمید سمندریان آغاز شد و قرار بر این است كه این جلسات تا اواخر اسفند سال‌جاری به‌صورت هفتگی و سه‌شنبه هر هفته ساعت 17 در سالن كنفرانس مجموعه تئاترشهر برگزار شود. پس از بازی، 16 مهر ماه تله تئاتر«صدای انسانی» نوشته ژان كوكتو به كارگردانی تركوچف به نمایش در آمد و بعد از آن هم«نیلوفر آبی» نوشته و كار حمید امجد 23‌مهرماه پخش شد و طبق برنامه قرار بر این است كه «هملت» نوشته ویلیام شكسپیر به كارگردانی رادنی بنت نیز 30‌مهر ماه پخش شود.
«آرش» نوشته و كار قطب الدین صادقی، «سال اژدها» نوشته فرانك كین به كارگردانی راسل ترنر، «قهوه قجری» نوشته و كار آتیلا پسیانی و «رومئو و ژولیت» نوشته ویلیام شكسپیر به كارگردانی الوین راكف نیز نمایش‌هایی هستند كه 7، 14، 21 و 28 آبان ماه به نمایش درمی‌آیند. 5، 12 و 26 آذر ماه به‌ترتیب فیلم نمایش‌های «هرا» نوشته و كار نصرالله قادری، «ذوق شاعرانه» نوشته یوجین اونیل به كارگردانی استفان پروتر و «خشم و هیاهو» نوشته و كار مهرداد رایانی مخصوص پخش خواهد شد.
نمایش‌های«در انتظار گودو» نوشته ساموئل بكت به كارگردانی رومن پولانسكی، «مكبت» نوشته محمد چرمشیر به كارگردانی فرهاد مهندسپور، «چشم در برابر چشم» نوشته ویلیام شكسپیر به كارگردانی رسموند دیویس هم به‌ترتیب در روزهای 3، 10 و 24 دی ماه به نمایش درمی‌آیند. 15 و 29 بهمن ماه هم نمایش‌های «گوریل پشمالو» نوشته یوجین اونیل به كارگردانی اكبر زنجانپور و «پزشك خوب» به كارگردانی جك برین برای علاقه‌مندان پخش خواهد شد.
نمایش‌های«شمس» نوشته و كار امیر دژاكام و «تماشاخانه سن سیناتی» به كارگردانی هارولد اسكوت هم آثاری هستند كه 13 و 20 اسفند ماه در سالن كنفرانس مجموعه پخش می‌شوند. این برنامه‌ریزی نشان می‌دهد كه سعی شده نمایش‌هایی از هر دو مجموعه نمایش‌های ایرانی و خارجی در این برنامه گنجانده شود. اما به‌نظر نمی‌رسد وقتی مخاطب این امكان را دارد كه نمایش‌های ایرانی را روی صحنه ببیند، وقتش را صرف تماشای فیلم نمایش‌هایی كند كه دسترسی به اجرای صحنه‌ای آن ندارد.

گردآوری شده توسط: گروه فرهنگ و هنر ایران فروم
Cloob Print Google+