دسته بندی
بشتابید تا دیر نشده رضا رویگری را در تئاتر شهر ببینید. از ما نشنیده بگیرید اما چند سال پیش استاد داشت در یک نمایش بازی می‌کرد که یکهو...


این تئاترهای تابستانی را از دست ندهید!!


روزهای گرم برفی
با آغاز فصل تابستان، تئاترهای تر و تازه ای روی سن می‌روند.
خب، کم کم با فروکش کردن تب و تاب انتخابات می‌شود حرف از سیر امور زد و حتی سراغ تئاتر رفت. حالا بد نیست بعد از این همه تلاطم به تماشای تئاتر بروید تا کمی ‌مغزتان استراحت کند. یک خبر خیلی مهم تئاتری هم این است که 2 تا تالار به مجموع تالارهای نمایشی تهران اضافه شده است. این تالارها را شهرداری تهران در پارک ایرانشهر ساخته و نام ایرانشهر را هم روی شان گذاشته اند تا گزینه‌ها برای تئاتر رفتن بیشتر شود. اگر کمی‌ صبر کنید در ادامه همین گزارش درباره اجراهای این تالار مطلع خواهید شد. چند نمایش جدید رو صحنه آمده است تا فرصت هست بروید این نمایش‌ها را ببینید.

ترمینال در تئاتر: یکی از تئاترهای داغ این فصل «ترمینال» است که خیلی‌ها برای دیدن آن جنگ و دندان تیز کرده اند. سیامک احصایی که کارگردان این نمایش است، آن را برای اولین بار در جشنواره فجر 86 روی صحنه آورد و بعد اثر را در جشنواره روهر آلمان هم شرکت داد. فاطمه معتمد آریا، پانته آ پناهی و شبنم مقدمی ‌در این نمایش بازی می‌کنند. این روزها می‌توانید کلی مصاحبه و نقد و نظر هم درباره این اجرا پیدا کنید.

شب نمناک و طبع شاعری: نمایش «قصیده شب نمناک» به نویسندگی و کارگردانی علی ثقفی در خانه نمایش روی صحنه است. حتی اگر نام نمایش و عوامل هم جذاب‌تان نکرده توصیه می‌شود این اجرا را ببینید. نه این اجرا که تا اطلاع ثانوی هر نمایشی که در این سالن اجرا می‌شود را توصیه می‌کنیم چون این اجراها ارزش تاریخی دارد. چرا؟ خب بروید، خودتان حساب کار دستتان می‌آید. اگر اوضاع همین طور پیش برود و آقایان فکر بکری نکنند احتمالا ً به زودی این سالن تبدیل به مخروبه می‌شود و می‌رود قاتی باقالی‌ها. این نمایش داستان خانواده‌ای است که پدرشان فوت کرده و خانواده با شرایط اقتصادی بدی رو به روست و نیازهای آنها با این شرایط سازگار نیست. در این نمایش که از 17 خرداد ساعت 30 : 18 در خانه نمایش اداره تئاتر روی صحنه رفته است، بازیگرانی مثل گیتی قاسمی، پوریا سیار، شبنم خزلی، محمد حسینی و یعقوب صباحی بازی می‌کنند. نمایشنامه این اجرا برنده مسابقه ادبیات نمایشی در سال 87 در بخش متون چاپ شده، مسابقه نمایشنامه نویسی اکبر رادی در سال 86 و مسابقه نمایشنامه نویسی استان تهران در همان سال شده است.

تمام صبح‌های غزه: حسین مسافر آستانه که قرار بود نمایش «تمام صبح ‌های زمین» را در تالار وحدت اجرا کند برای اجرا به تالار ایرانشهر می‌رود. با این اوصاف تالار ایرانشهر به عنوان سالنی تازه‌ساز شاهد نمایشی درباره غزه است. «تمام صبح‌های زمین» را ایوب آقاخانی نوشته است. این نمایش بعد از ایام ارتحال امام (ره) و از نیمه دوم خرداد در سالن شماره 1 تالار ایرانشهر به اجرا درآمده است. نمایش تمام صبح‌های زمین 2 قصه موازی در رابطه با غزه را بازگو می‌کند که اولین قصه، روایت نویسنده ای به نام پروفسور فرهت است که پسر و عروسش در سرزمین‌های اشغالی به شهادت می‌رسند و او مجبور به مهاجرت به غزه می‌شود و در آنجا رمانی درباره پیدایش صهیونیسم می‌نویسد. در دومین قصه هم نوه پروفسور فرهت از فرانسه برای تحویل گرفتن جسد پروفسور به غزه می‌آید که تنها بازیگر این نمایش آشا محرابی است؛ بازیگر زن خوشحال در سریال مسافرخانه سعادت. ایوب آقاخانی هم به عنوان صدا پیشه در کار حضور دارد. هم چنین 35 نفر از اعضای گروه سایه مهر بازسازی تصویری رمان پروفسور فرهت را بر عهده دارند. طراحی حرکات این نمایش به عهده نادر رجب پور است که آدم این کاره ای است و بارها حرکات موزون دسته جمعی اش را در کارهای تاریخی مثل امام علی دیده ایم.

هفت خوان رستم با موهای بلند: نمایش‌های پری صابری یک عده تماشاگر ثابت دارد. آنها دوست دارند که در تالار مجلل وحدت به تماشای آثار تقریبا ً موزیکال این خانم بنشینند و لذت وافری از روایت عرفان مدل صابری ببرند. نمایش «هفت خوان رستم» نوشته و کار پری صابری از 27 خرداد ساعت 30 : 18 به مدت یک ماه در تالار وحدت روی صحنه رفته است. در این اجرا بیش از 40 بازیگر بازی می‌کنند که به گفته پری صابری بیشتر آنها جوان هستند. در این نمایش بازیگرانی مثل پرویز بزرگی در نقش رستم، محمد احدی در نقش زال، محسن میرزا علی در نقش نقال، الهام دهقانی در نقش رخش، رودابه و جادوگر بازی می‌کنند. علی براتی طراحی حرکات و ابراهیم اثباتی آهنگسازی اثر را انجام داده اند.

برف در تابستان: فیلم بانی و کلاید را آنها که دیده اند سریعا ً خود را جمع و جور کنند تا بروند به دیدن این نمایش. دلیل اش خیلی ساده است چون محمد چرمشیر در اقتباسی دیگر این بار سراغ شاهکار سینمایی آرتور پن رفته است. خب جسارت می‌خواهد که یک نفر این داستان بی نظیر را به نمایشنامه تبدیل کند. داستان، ماجرای یک زوج بانک زن به نام‌های بانی پارکر و کلاید بارو است. آرتور پن در سال 67 فیلمی ‌را بر اساس فیلمنامه دیوید نیومن و رابرت بنتون ساخته است. هیجان دوم هم این است که ببینیم بازیگران این نمایش چگونه می‌توانند بازی‌های فی داناوی و وارن بیتی را تکرار کنند. خلاصه که وسوسه دیدن نمایش در حد بسیار بالایی است.
نمایش «آسمان روزهای برفی» نوشته محمد چرمشیر با کارگردانی محمد عاقبتی آخرین اجرای نمایشی گروه تئاتر لیو است که با بازی حسن معجونی و نگار عابدی از 17 خرداد به مدت 30 شب در تالار مولوی تهران روی صحنه رفته است. این نمایش به مدت 30 روز، هر روز به جز شنبه‌ها، ساعت 30 : 18 در تالار مولوی روی صحنه می‌رود.

در تئاتر شهر چه خبر؟
* مجموعه تئاتر شهر اصلی‌ترین مرکز تئاتر پایتخت است که معمولا ً اجراهای معروفی روی صحنه سالن‌های آن می‌روند.
آقای ایران ایران در تالار اصلی: بشتابید تا دیر نشده رضا رویگری را در تئاتر شهر ببینید. از ما نشنیده بگیرید اما چند سال پیش استاد داشت در یک نمایش بازی می‌کرد که یکهو بعد از یک مدت کوتاه خسته شد و کشید کنار. حالا رویگری دارد در «مرغ مینا» نوشته محمد ابراهیمیان به کارگردانی تاجبخش فنائیان بازی می‌کند که درباره زندگی رودکی است. در مرغ مینا علاوه بر رویگری، کاظم بلوچی، احمد علامه دهر، بهناز نادری، ‌هادی دیباجی و 30 بازیگر دیگر هم حضور دارند. رضا رویگری در این نمایش نقش رودکی را بازی می‌کند که آخرین بار 5 سال قبل در نمایش «حر» محمود هزیزی روی صحنه تئاتر ظاهر شد. تاجبخش فنائیان هم پیش از این نمایش «ریچارد دوم» را در سال 1384 به صحنه آورده بود. خلاصه، این نمایش باعث شده تا دوستان بعد از چند سال دوباره به تئاتر برگردند.

خانه در قشقایی: همکاری کیومرث مرادی و نغمه ثمینی همچنان ادامه دارد. این بار این همکاری منجر به «خانه» شده است. نمایش «خانه» به کارگردانی کیومرث مرادی و نویسندگی نغمه ثمینی اجرایش را از 20 خرداد در تئاتر شهر آغاز کرده و پیام دهکردی، مهدی سلطانی، هدایت‌هاشمی، نگار عابدی، ستاره پسیانی، نازگل نادریان و محسن رستگار بازیگران این نمایش 90 دقیقه ای هستند. خانه داستان‌ هامون، پسر بزرگ یک خانواده ایرانی است که گم شده و همه خانواده در جست و جوی او هستند و هر یک از اعضای خانواده فکر می‌کند که آخرین بار او را کجا دیده است.

دزد و پلیس: تالار سایه میزبان نمایش «ته خط» به نویسندگی و کارگردانی حمید ابراهیمی ‌است. این نمایش که به اتفاقات دهه 50 شمسی مربوط می‌شود، داستان پلیسی است که دزدی را می‌گیرد اما این دزد یک دزد معمولی نیست. در این نمایش رامین راستاد نقش منفی سریال زیر تیغ و خسرو احمدی هتل دارمسافرخانه سعادت بازی می‌کنند و مریم نیک روش هم طراح صحنه و لباس آن است.

آقای «ف» خواننده است: «همه چیز درباره آقای ف» کارگاه نمایش تئاتر شهر روی صحنه است. می‌گویند یک جورهایی تئاتر تجربی هم هست. این نمایش که از 17 خرداد در تئاتر شهر روی صحنه رفته، داستان جوانی است که در مجالس عروسی خوانندگی می‌کند. این نمایش به صورت تک شخصیتی و با بازی احمد مهرانفر اجرا می‌شود.

گردآوری شده توسط: گروه فرهنگ و هنر ایران فروم
Cloob Print Google+