دسته بندی
من از ابتدای کار دلم می‌خواست لیلا حاتمی که برایم مثل لیلی است، نقش دایی وانیا را بازی کند. ما حدود دو ماه با او تمرین کردیم ولی متاسفانه برای او...


داود رشیدی از حضور لیلا حاتمی در «منهای دو» می‌گوید


نبودش لطمه ای به کار نزده
چی شد که به فکر لیلا حاتمی برای بازی در این تئاتر افتادید؟
من از ابتدای کار دلم می‌خواست لیلا حاتمی که برایم مثل لیلی است، نقش دایی وانیا را بازی کند. ما حدود دو ماه با او تمرین کردیم ولی متاسفانه برای او بیماری پیش آمد که دکتر گفته باید 15-10 روز استراحت کند و چون ما به اجرا نزدیک شده بودیم نمی‌توانستیم برای او صبر کنیم. به همین دلیل او از گروه رفت و پگاه آهنگرانی جایگزینش شد. سیامک صفری هم که نقش اصلی داشت،‌ از همان ابتدا قرار بود در این نمایش حضور داشته باشد.

رحیم نوروزی هم که قرار بود در این نمایش حضور داشته باشد، چطور از گروه جدا شد؟
او یک ماه در تمرینات حضور داشت ولی یک شب با من تماس گرفت که می‌خواهد به خاطر مسائل مالی سر یک کار تصویری حضور پیدا کند. به همین دلیل دیگر نمی‌تواند همراه با ما باشد. من برای تئاتر احساس خطر می‌کنم چون اخلاق از بین رفته و پول جایگزین شده. بعد از او مجید جوزانی را دعوت کردیم ولی ایشان به دلیل سفر‌های پی در پی که برایشان پیش آمد، نتوانستند ادامه دهند و حال علی سرابی که یکی از بازیگران خوب تئاتر است این نقش را بازی می‌کند.

از بازی بازیگران جدید راضی هستید؟
بله،‌ هم پگاه آهنگرانی، هم علی سرابی بازیگران خوبی هستند و به خوبی از عهده نقششان برآمده اند.

پس نبود بازیگرانی مثل لیلا حاتمی به نمایش لطمه ای نزد؟
نه،‌ خدا را شکر.

این نمایشنامه را قرار بود سال گذشته روی صحنه ببرید، چطور شد با یک سال تاخیر تصمیم به اجرای آن گرفتید؟
سال گذشته به خاطر اتفاقاتی که رخ داد،‌ خیلی فرصت مناسبی برای اجرای یک نمایش طنز نبود و تماشاچی میل و رغبتی برای دیدن نمایش نداشت. به همین خاطر من انصراف دادم و امسال تصمیم گرفتم آن را روی صحنه ببرم. هر چند که امسال هم بازی‌های جام جهانی برگزار می‌شود و ممکن است تاثیر منفی بگذارد.

چطور شد بعد از چند سال بعد از نمایش هنر که از تئاتر دور بودید، دوباره به عنوان کارگردان به صحنه بازگشتید؟
من در این مدت دو تله تئاتر را برای تلویزیون و سینما کار کردم. دلم می‌خواست که دوباره تئاتر کار کنم ولی تلویزیون و سینما این فرصت را از من گرفته بود. وقتی قرار شد کار تئاتر انجام دهی، نمی‌توانی هیچ کار دیگری را بپذیری. همان طور که من وقتی از چهار ماه پیش این نمایش را شروع کردم، کار دیگری در سینما یا تلویزیون نپذیرفتم.

چرا نمایشنامه کمدی «منهای دو» را انتخاب کردید؟
به نظر من این متن برای الان خیلی خوب است. به این دلیل که همراه با بار کمدی اش سرشار از دوستی، آرامش و امید است. به همین خاطر دلم می‌خواست حتما این متن را کار کنم. آخر نمایش پدری درگیر مرگ است ولی با اتفاقاتی که برایش می‌افتد،‌ مرگ را فراموش می‌کند وبه زندگی فکر می‌کند و این که مرگ وحشتناک نیست.

گردآوری شده توسط: گروه فرهنگ و هنر ایران فروم
Cloob Print Google+