دسته بندی
نورا زنی سرخوش است و فكر می‌كند جزو خوشبخت‌ترین زنان دنیاست. نورا با شوهر و سه بچه‌اش زندگی می‌کند و در گذشته جعل امضا کرده است تا بتواند...


پانته آ بهرام و پیام دهکردی در «نورا»


یك عمر توهم؟
در یکی روزهای سال 1879، نویسنده‌ای به نام «هنریک ایبسن» که تازه وارد دهه پنجم زندگی‌اش شده بود نمایشنامه‌ای را نوشت به نام «خانه عروسک». نمایشنامه‌ای که علیه اکثر سنت‌های رایج آن دوره بود و همین موضوع باعث شد که مخالفان زیادی پیدا کند. اجازه به روی صحنه بردن آن تا دوسال بعد داده نشد و نویسنده بی‌نوا دست به دامان نمایشنامه‌ای دیگر شد تا لااقل انتقام خود را از آدم‌های پیرامون‌اش بگیرد؛ «دشمن مردم». ده سال بعد «خانه عروسک» در برادوی اجرا شد و این سرآغازی بود بر اجراهای متعدد آن در سراسر دنیا، در طول تاریخ تئاتر و حتی سینما. در ایران هم داریوش مهرجویی «سارا» را ساخت که براساس «خانه عروسک» نوشته شده بود.
این شب‌ها نوبت به برداشت دیگری از «خانه عروسک» رسیده است. اجرایی که خودش را موظف به تطابق نعل به نعل با نمایشنامه ایبسن نمی‌داند. ته مایه‌های کمدی به نمایشنامه اضافه شده و حتی کارگردان ترجیح داده تا اسم تئاتر به «نورا» تغییر پیدا کند و این تاکید دیگری باشد بر اهمیت شخصیت اصلی تئاتر. بله. این ورژن دیگری از «خانه عروسک» است و اینجا هم ایران، تهران، تیرماه هشتاد و نه خورشیدی.

خلاصه داستان
نورا زنی سرخوش است و فكر می‌كند جزو خوشبخت‌ترین زنان دنیاست. نورا با شوهر و سه بچه‌اش زندگی می‌کند و در گذشته جعل امضا کرده است تا بتواند هزینه مسافرتی برای درمان شوهرش را فراهم کند. نورا به این کار جسورانه خود بی‌نهایت افتخار می‌کند. اما پس از گذشت روزها، هم اینک زمان فاش شدن راز است و نورا در انتظار یک معجزه. معجزه‌ای که به او ثابت کند تمام این سال‌های زندگی‌اش را در توهم نبوده واقعا زن خوشبختی است. اما....

بازیگران
پانته آ بهرام بازیگر نقش نورا است. آخرین حضور او روی صحنه به تئاتر «سگ سکوت» برمی‌گردد که در زمان اجرا، حاشیه‌های خودش را هم داشت. بهرام این اواخر با دو فیلم «هیچ» و «طهران تهران» در اکران نوروزی حاضر بود. پیام دهکردی بازیگر نقش مقابل او است و ایفاگر شخصیت هلمر. دهکردی برای پیگیران همیشگی تئاتر اسم آشنایی است و کلی جایزه بازیگری از جشنواره‌های مختلف تئاتر گرفته. او با بازی در نقش یارغار شاعر معروف؛ «شهریار» در سریالی به همین نام، توانست شهرت بیشتری پیدا کند. احمد ساعتچیان نقش کروگستاد را بازی می‌کند. شخصیتی که در آن واحد هم خبیث است و هم دل آدم برای زندگی‌اش می‌سوزد؛ زندگی‌ای که برپایه یک بدشانسی بزرگ ساخته شده. بهناز جعفری هم در «نورا» بازی می‌کند تا فهرست بازیگران خوب تئاتری این کار پر و پیمان تر شود. رضا مولایی نقش دکتر رانک را بازی می‌کند. شخصیتی که در نمایشنامه ایبسن، عمیق و درست نوشته شده. اما درباره نقشی كه مولایی بازی كرده، حداقل می‌توانیم بگوییم آن چیزی نیست که خواننده با اولین بار خواندن نمایشنامه در ذهن تصور می‌کند.

کارگردان
علیرضا کوشک جلالی کارگردان «نورا» است. او در آلمان تئاترهای زیادی را روی صحنه برده و عضو کانون کارگردانان آلمان هم است. «خدای کشتار» کاری قبلی او با حضور بهاره رهنما و الهام پاوه نژاد روی صحنه رفت. او در سال 1385 با نمایش «موسیو ابراهیم و گل‌های قرآن» جایزه بهترین کارگردانی انجمن منتقدین خانه تئاتر را از آن خود ساخت. جلالی در رابطه با تغییراتی که در راستای مدرن کردن نمایشنامه ایبسن به کار گرفته به سایت «ایران تئاتر» چنین توضیح می‌دهد: «من معتقدم موقعیت «نورا» یک بهانه است برای نمایش عمق وضعیت زنان و مردان نسبت به یکدیگر. من سعی کردم در برخی مسائل البته نمایش را به روز کنم مثلاً روابط بین آدم‌ها را بیشتر شبیه روابط اجتماعی امروز کرده و مناسبت اجتماعی را اصطلاحا به روز کنم. اما با وجود تغییراتی که دادم باز هم برای من ریشه متن ایبسن است که مهم است و تلاش کردم آن را حفظ کنم.» همان‌طور که گفتیم تئاتر او در بعضی جاها، رنگی از کمدی هم به خود می‌بیند.
کوشک جلالی علت این امر را در همین مصاحبه این‌ طور توضیح می‌دهد: «چیزی که من کمبودش را در ایران احساس می‌کنم، ارتباط تئاتر با توده مردم است» می‌گفت مردم به تئاتر می‌آیند تا در درجه اول تفریح کنند و یکی از دلایل تبدیل شدن تئاتر به یک نیاز اجتماعی بین مردم اروپا همین است. کسی برای شنیدن یک مانیفست اجتماعی به تئاتر نمی‌رود. اما توده مردم ما با تئاتر بیگانه‌اند؛ چرا که بخش اعظم تئاتر جدی ما با بیانی سخت و نخبه‌گرا تنها فرهیختگان جامعه را مخاطب قرار می‌دهد. در همه جای دنیا حتی آثار کلاسیک طوری کارگردانی می‌شوند که همه با آن ارتباط پیدا می‌کنند و حتی مردم عادی به آن علاقه‌مند می‌شوند.»

اطلاعات اجرا
«نورا» تا یازدهم مرداد هشتاد و نه در تالار قشقایی تئاتر شهر روی صحنه می‌رود. ساعت اجرا 19:30 دقیقه است و قیمت بلیت هفت هزار تومان. همان طور که می‌دانید، تئاتر شهر شنبه‌ها تعطیل است. برای رزور بلیت و كسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت تئاترشهر مراجعه کنید.

گردآوری شده توسط: گروه فرهنگ و هنر ایران فروم
Cloob Print Google+