دسته بندی
اگر می‌گفتند باید جای مثلا پانته آ بهرام بازی کنی، شاید اصلا نمی‌آمدم و خیلی می‌ترسیدم ولی لیلا حاتمی هم...


پگاه آهنگرانی از بازی به جای لیلا حاتمی می‌گوید


لیلا حاتمی هم مثل من بازی می‌کرد
چی شد به جای لیلا حاتمی انتخاب شدید؟
بیژن میرباقری که دراین کار مشاور آقای رشیدی هستند، با من تماس گرفتند که لیلا حاتمی به دلیل بیماری ای که برایشان پیش آمده، بعد از دو ماه تمرین نمی‌تواند دیگر سر کار بیاید. به همین خاطر ما می‌خواهیم خیلی سریع برای او جایگزینی بگذاریم. فردا به تئاتر شهر بیا. از خودم مطمئن نبودم، آن هم به این دلیل که تا به حال تئاتر بازی نکرده بودم و فقط با این دید آمدم که این فضا را از نزدیک ببینم. وقتی آمدم خیلی اتفاقی متن را به من دادند و گفتند فردا سر تمرین بیا و متن را حفظ کن. من اصلا نفهمیدم چه اتفاقی افتاد که سر این کار آمدم و خوشبختانه این نقش میزانس خاصی ندارد و کاملا حسی است. با این که فضای کار با نشاط است؛ منولوگ من خیلی ناراحت کننده است، هر چند که امید هم می‌دهد. من هم از این بابت خیلی نگران بودم ولی آقای رشیدی خیلی قوت قلب دادند تا من اعتماد به نفس پیدا کنم.

به این فکر می‌کردید که روزی تئاتر بازی کنید؟
بله. تئاتر در برنامه من بود و قبل از این نمایش قرار بود کار آقای پیام دهکردی را بازی کنم. البته من با پیام دهکردی یک فیلم سینمایی کار کردم که او بسیار من را به لحاظ بیان و بدن کمک کرد و همین‌ها باعث شد تا ما نسبت به یکدیگر شناخت داشته باشیم اما در این کار با این که لیلی و باران را می‌شناختم، باز هم می‌ترسیدم. خوشبختانه خیلی زود با همه صمیمی شدم و ترسم ریخت.

پنج شش دقیقه مونولوگ گفتن برایتان سخت نیست؟
نه، اتفاقا خیلی راحت است. من می‌آیم یک مونولوگ می‌گویم، بعد با پدرم حرف می‌زنم و دوباره مونولوگ طولانی دیگری می‌گویم و نمایش تمام می‌شود. آن قدر این مونولوگ زیباست که حال آدم را خوب می‌کند.

فکر می‌کنی حسی که برای این نقش لازم بوده درآمده؟
نمی‌دانم، چون باید از بیرون دید که چطور شده. من در سینما اعتماد به نفس دارم و جایی که خوشم نیاید به کارگردان می‌گویم که مثلا این دیالوگ را دوست ندارم ولی در تئاتر این طور نیستم و خیلی می‌ترسم. البته آقای رشیدی به بازیگر اعتماد به نفس می‌دهد ولی از خودم مطمئن نیستم.

این که در ابتدا به شما گفته شده باید به جای بازیگری مثل لیلا حاتمی بازی کنید، چه حسی داشتید؟
حس خاصی نداشتم چون ایشان هم در تئاتر کار اولشان بود و اگر می‌گفتند باید جای مثلا پانته آ بهرام بازی کنی، شاید اصلا نمی‌آمدم و خیلی می‌ترسیدم ولی لیلا حاتمی هم کار اولش بوده و قطعا مثل من بازی کرده. روز اول که سر تمرین آمدم حسابی ترسیده بودم ولی آن قدر برخورد همه گروه خوب بود که همان روز اول ترسم ریخت. اتفاقا اوایل خیلی دلم می‌خواست فیلم تمرین‌های لیلا حاتمی را ببینم ولی وقتی جلسه اول تمرین تمام شد، دیگر به این مسائل فکر نکردم.

فکر می‌کنید ترس از تئاتر در مورد دیگر بازیگران سینما هم صادق است؟
بله. فکر می‌کنم برای همه این طور است و اگر عشق به تئاتر نداشته باشی، نمی‌توانی تئاتر بازی کنی. پولش اصلا به اندازه سینما نیست و بی اندازه زحمت دارد. من به همه بازیگران تئاتر احترام می‌گذارم که با این شرایط هر روز سر تمرین می‌آیند و به قول معروف از دل و جان کار می‌کنند. به هر صورت من خوشحالم که تئاتر را با این کار شروع کردم چون به نظرم نقشم در کار پیام دهکردی خیلی سخت تر است.

گردآوری شده توسط: گروه فرهنگ و هنر ایران فروم
Cloob Print Google+