دسته بندی
روابط عمومي «حلقه‌سبز» ضمن انتقاد از قضاوت‌هاي عجولانه و زودگذر رسانه‌ها اعلام كرد: «حلقه سبز» يك سريال آموزشي براي پزشكان جوان نيست بلكه دغدغه‌هاي مهمتري را براي انسان امروز به ارمغان آورده است.


«حلقه سبز» از سطح يك سريال آموزشي پزشكي مهم‌تر است.


به گزارش خبرگزاري فارس، روابط عمومي مجموعه تلويزيوني «حلقه سبز» در نمابري كه نسخه‌اي از آن در اختيار خبرگزاري فارس قرار گرفت، به برخي حواشي ايجاد شده پيرامون اين سريال پاسخ داد.
در اين نمابر آمده است: اگرچه سازندگان سريال «حلقه سبز» بنا را بر اين گذاشته‌اند كه تا پايان پخش مجموعه از وارد شدن در ميدان پاسخگويي به اظهارنظر مخالفان و مغرور شدن به تشويق‌هاي موافقان پرهيز كنند، اما اصرار عجيب برخي دوستان بر شنيدن پاسخ، ما را بر آن داشت تا پاسخي واحد به برخي مطالب منتشر شده يا شنيده شده درباره اين سريال بدهيم و قضاوت درباره گفته‌ها و شنيده‌ها را به عهده ميليون‌ها مخاطبي بگذاريم كه شب‌هاي پاييزي و زمستاني خود را تا پايان سال 86 با حسن و گلبهار همراه خواهند شد و به زندگي آدم‌هايي شبيه خود سفر خواهند كرد.
در ادامه مي‌خوانيم: نكته اول: سريال «حلقه سبز» يك سريال آموزشي براي پزشكان جوان نيست تا از طريق آن بتوانند، دروس مربوط به مراحل پيچيده مرگ مغزي را مرور كرده و به خاطر بسپارند، بلكه ملودرامي سورئاليستي است كه به بهانه اهداء عضو دغدغه‌هاي مهمتري را براي انسان امروز به ارمغان آورده ، دغدغه هايي بنيادي چون انديشيدن به مرگ و زندگي.
در اين نامه آمده است: پزشكان محترمي كه مسائل فني و پزشكي برايشان بسيار حائز اهميت است به طور قطع توجه دارند كه اعلام نكردن مراحل مرگ مغزي هيچ ربطي به منطق يك درام تلويزيوني ندارد و اينكه يك پزشك يا چهار پزشك درباره اين مسئله نظر بدهند و تصميم بگيرند ، نه تنها هيچ كمكي به شناختن آدمهاي قصه نخواهد كرد بلكه در بسياري از مواقع مخاطب را دچار سردرگمي‌هاي غير ضروري مي‌كند.
در ادامه مي‌خوانيم: نكته دوم: كارگردان و تيم همراهش از سال 1381 مرحله تحقيقات مكتوب و ميداني خود را در خصوص مسئله پيوند اعضا آغاز كردند و خوانندگان فهيم بي‌ترديد تصديق خواهند كرد وقتي يك سريال تلويزيوني كه در سال 86 پخش مي‌شود ، از سال 81 مراحل تحقيقاتي خود را طي مي‌كرده است و از همان ابتداي كار بستر تحقيقات نه اتاق كار فيلمساز در يك دفتر در بسته ، بلكه اتاق آي‌سي‌يو بيمارستاني تخصصي بوده است قطعا از پشتوانه علمي قابل توجهي برخورداراست . در عين حال مي‌توان ادعا كرد مراحل تحقيقات پزشكي و فني اين مجموعه تلويزيوني به اندازه‌اي متقن و مستدل است كه صدها صفحه جزوه و كتاب كه حاصل كار محققان سخت كوش و صبورمجموعه است در دفتر فيلمسازي آرشيو شده و در صورت نياز مي‌توان آن را تكثير و در اختيار افرادي كه مي‌خواهند مراحل فني مرگ مغزي را به شكل آكادميك مطالعه كنند ، قرار داد.
در بخش ديگري از اين نامه مي‌خوانيم: نكته سوم: باري اگر برخي دوستان در انتظار شنيدن يك پيام اخلاقي صريح به سر مي‌برند و حوصله شان سر رفته است كه پس چرا زودتر نتيجه‌گيري ماجرا اعلام نمي شود و مردم به سمت مراكز اهداء عضو هجوم نمي‌آورند بايد به اطلاع رساند كه اين مجموعه نه قصد نتيجه‌گيري‌هاي شعاري و تكراري و صد البته بي اثر را دارد و نه اساسا به چنين روندي ايمان دارد كه بينندگان خود را نصيحت كند.
به هر حال مي‌توان اين حكايت را اينگونه به پايان برد كه به لطف داشتن مطبوعات آزاد مي توان تا آنجا كه درتوان داشت دغدغه‌هاي فردي و تخصصي خود را به صورت اخبار در آورد، به آنها بال و پرداد و بر سر كساني كه ما را در بازي خود شريك نكرده‌اند، فرياد كشيد و تهمت روا داشت و موج به راه انداخت و مسئله را آنقدر بزرگ كرد كه يك روزنامه‌ پرتيراژ صبح در طول يك هفته چند بار در حد و اندازه تيتر مهمترين اخبار ايران و جهان به سراغ چند پزشك عزيز برود و دغدغه هاي تخصصي آنان را در صفحه اول به چاپ رساند اما دوستان عزيز ، دنياي رسانه دنياي غريبي است ، باور كنيم ، آنچه در يادها مي ماند تعقل عميق وآ هسته و پيوسته اي است كه قدرت ته نشين كردن احساسات زودگذر را دارد و مي‌تواند تغيير ايجاد كند. تغييرو تاملي كه سريال حلقه سبز با داستان ساده حسن و گلبهار در خلوت ميليون‌ها مخاطب خود ايجاد كرده وخواهد كرد. سئوال آرام و بدون هياهويي كه آنقدر عميق و عزيز است كه قرار نيست اسير قضاوت‌هاي عجولانه و زودگذر گردد. به هر حال شايسته است تا پايان پخش سريال «حلقه سبز» صبوري پيشه كنيم و بعد به قضاوت نشينيم .

گردآوری شده توسط: گروه فرهنگ و هنر ایران فروم
Cloob Print Google+