دسته بندی
چند روزي است (از پنجشنبه، ششم دي ماه 86) به بي‌سروصداترين شكل ممكن،‌ راديويي در ايران راه‌اندازي شده كه كارش تنها پخش موسيقي است.


آغاز به كار آزمايشي «راديو موسيقي» در ايران


چند روزي است (از پنجشنبه، ششم دي ماه 86) به بي‌سروصداترين شكل ممكن،‌ راديويي در ايران راه‌اندازي شده كه كارش تنها پخش موسيقي است.

به گزارش خبرنگار «تابناك»، اين راديو هنوز فركانس مستقلي ندارد و ظاهرا در موقعيت تست است، ولي مي‌توان به عنوان «گوش‌گرمي»! عصرها از ساعت پنج تا دوازده شب روي موج FM رديف 2 / 107 مگاهرتز (روي همان موجي كه راديو تجارت پخش مي‌شود) شنونده انواع و اقسام آهنگ‌ها، ترانه‌ها،‌ تصنيف‌ها و ... بود كه هنوز رسما نام «راديو موسيقي» به خود نگرفته است، بلكه پس از پخش هر آهنگ و ترانه، گوينده تنها اعلام مي‌كند: صداي ما را از موج FM رديف 2 / 107 مگاهرتز مي‌شنويد و گهگاه هم مي‌توانيم بشنويم: اينجا تهران است، صداي جمهوري اسلامي ايران.

ظاهرا اين راديو يا صداي جديد كه هنوز خود را در يك هيأت مستقل راديويي ننمايانده، به عنوان يكي از زيرمجموعه‌هاي راديو پيام البته با رعايت و ملاحظات خاص پخش موسيقي فعاليت مي‌كند. در حالي كه 70 درصد حجم برنامه‌هاي راديو پيام را «موسيقي» پوشش مي‌دهد، قرار است اين راديو، يك راديو صد درصد موسيقايي باشد.

گفتني است، با توجه به نزديك بودن ايام محرم اين راديو در اين ايام متناسب با فضاي عزاداري فعاليت خواهد كرد.

قائم مقام معاون صدا نيز در مصاحبه‌اي با تاييد تلويحي خبر تابناك، پخش موسیقی از فرکانس شبکه رادیویی تجارت را صرفا برای پر کردن آنتن شبکه و این اقدام را متفاوت از راه‌اندازی یک شبکه مستقل رادیویی دانست.

حمید خزائی درباره راه‌اندازی رادیو موسیقی به خبرنگار مهر گفت: "چنین شبکه‌ای راه‌اندازی نشده است. رادیو تجارت روی موج 2/107 اف ام از ساعت 10 تا 14 برنامه پخش می‌کند و از 14 تا 17 هم تکرار برنامه‌هاست. برای اینکه آنتن پر شود، تصمیم گرفتیم از 17 تا 24 موسیقی پخش کنیم و در این زمان موسیقی‌های مجاز و آرشیوی از رادیو پیام انتخاب و پخش می‌شود."

وی در ادامه افزود: "البته می‌توانستیم برنامه رادیو پیام را روی این موج رله کنیم، اما قصد داشتیم برنامه‌ موسیقی داشته باشیم تا این موج هویت خود را داشته باشد، به همین دلیل مسئولی انتخاب نکردیم و تهیه‌کنندگان رادیو پیام موسیقی‌های مجاز سنتی و ... را انتخاب و پخش می‌کنند. در واقع راه‌اندازی یک شبکه نیاز به شرایط ویژه دارد."

قائم مقام معاون صدا درباره راه‌اندازی رادیو "ایران صدا" هم گفت: "تصمیم داشتیم روز عید غدیر به صورت آزمایشی این شبکه رادیویی اینترنتی فعالیت‌اش را شروع کند، اما بنا به دلایلی میسر نشد، ولی ظرف چند روز آینده رادیو ایران صدا به صورت آزمایشی کار خود را آغاز می‌کند و چهارم اردیبهشت ماه سال آینده هم به صورت رسمی راه‌اندازی می‌شود."

خزائی درباره برنامه‌های ماه محرم شبکه‌های رادیویی توضیح داد: "هر یک از شبکه‌های رادیویی بنا به ماموریت و اهدافی که دارند برنامه‌هایی ویژه ایام محرم متناسب با مخاطبان تهیه و پخش می‌کنند. اداره نغمات آئینی هم مداحی‌ها و روضه‌ها را پالایش کرده و برنامه‌های خوبی برای پخش در اختیار شبکه‌های مختلف رادیو قرار می‌دهد."

گردآوری شده توسط: گروه فرهنگ و هنر ایران فروم
Cloob Print Google+