دسته بندی
محمدرضا شریفی نیا به مناسبت دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی از مراسم گلدن گلاب، نامه تبریکی به اصغر فرهادی نوشت و آن را در اختیار کافه سینما گذاشت:


نامه محمد رضا شریفی نیا به اصغر فرهادی!


"درست شبی که فیلمت را در جشنواره فجر دیدم، نیمه شب و دم دمای صبح در ستایش فیلمت نوشتم و از همانجا بی اختیار نوشتم تو چقدر همه چیز را خوب می بینی و می شناسی. گقتم که چقدر روابط بین آدم ها را خوب می دانی و چقدر در ستایش انسان و انسان دوستی خوب تصویر می کنیدر همان چند سطری که خط خطی کردم از قضاوت نوشتم و نوشتم: چقدر قاضی پرونده فیلمت خوب است. چقدر مرز حق و باطل را درست می بیند. چقدر قانومند عمل می کند. چقدر با خونسردی تمام، همه چیز را رتق و فتق می کند. و من چقدر نگاه نکردن هایش را دوست دارم...

آن شب گذشت و شب های تلخ و شیرینی پشت هم سپری شد تا دوباره یک نیمه شب دیگر رسید و دم دمای صبح ۲۶ دی ماه نود، چشم دوخته بودم. گوش تیز کرده بودم تا مهم ترین افتخار جهانی سینمایمان را به ارمغان بیاوری که آوردی. افتخاری دیگر آوردی بر تارک این سینمای دوست داشتنی ایران و چقدر خونسرد رفتی و چقدر با صلابت از ایران گفتی و از مردمی که صلح طلبیشان ماندگار تاریخ است.

اصغر فرهادی عزیز...

من هم مثل خیلی از هموطنان تو در آن نیمه شب به یادماندنی بیدار بودم و به زبان آوردن نام ایران در بین بزرگان سینمای جهان را دیدم و باز هم حس غرور ملی ام را به شعف آوردی.. دستت را می فشارم و برایت آروزهای خوب در رسیدن به قله های افتخار می کنم و منتظر نیمه شبی دیگر می مانم تا در بین بزرگان سینمای جهان در مراسم اسکار، نام ایران و ایرانی را با افتخار طنین انداز کنی و حالا باز بر می گردم به همان نیمه شبی که کاغذم را قلمی کردم و در پایان یادداشتم نوشتم:

... و بالاخره چقدر اصغر فرهادی بودن خوب است.

و چقدر اصغر فرهادی همه چیز را درست روایت می کند.

دین را و انسان بودن را.

و من چقدر دلم می خواهد که در کمال احترام؛

دست اصغر فرهادی را ببوسم و ده سیمرغ جشنواره را بالای سرش به پرواز درآورم..."

محمدرضا شریفی نیا

گردآوری شده توسط: گروه فرهنگ و هنر ایران فروم
Cloob Print Google+