دسته بندی
1. بر اشتهایتان پیروز شوید:
برای جلوگیری از گرسنه شدن زیاد، بهتر است كه یك وعده غذای عادی را به چند وعده كوچكتر تقسیم كنید. بعوان مثال، اگر به طور عادی برای ناهارتان سوپ و ساندویچ می‌خورید، ساندویچتان را در ناهار میل كنید و بعد برای بعدازظهر سوپتان را گرم كنید و بخورید. یا نیمی از هر كدام را برای وعده ناهار و نیمه باقی مانده را برای عصرانه میل كنید.

2. فیبر مصرف كنید
اگر موقع غذاخوردن احساس گرسنگی زیادی دارید احتمال اینكه بیش از حد غذا بخورید خیلی زیاد است. برای جلوگیری از پرخوری، سعی كنید قبل از شروع غذا معده تان را با سبزیجات پرفیبر پر كنید. ممكن است تا امروز سالاد را كنار غذا استفاده می‌كردید اما می‌توانید با خوردن آن قبل از غذای اصلی از آنها بعنوان یك راه خیلی كم كالری و پر فیبر برای كنترل اشتهایتان بهره بگیرید.

3. در دلتان (یا حداقل سر میز غذا) بچه شوید
گاهی اوقات ما اشتها را با یك حس محرومیت از غذا اشتباه میگیریم. اگر اخیراً خوردن خیلی از غذاهای مورد علاقه تان را كنار گذاشته اید، ممكن است وقتی كه واقعاً گرسنه نیستید، احساس گرسنگی به شما دست دهد. دلتان شدیداً از آن غذاهای مورد علاقه تان می‌خواهد اما باز هم خودتان مجبور به خوردن همان غذاهای تعیین شده می‌كنید.
یادتان بیاورید كه چطور وقتی بچه بودید اول همه آن غذاهای مورد علاقه تان را می‌خوردید و آنها كه دوست نداشتید را آخر می‌خوردید. برای همین امروز هم كه شده فقط غذاهایی را بخورید كه واقعاً دوست دارید و بقیه را كنار بگذارید.

4. در هر وعده غذا به اندازه كافی بخورید
خوردن چاشت‌های سبك راه بسیار خوبی برای كنترل اشتهایتان است اما خیلی افراد به خوردن میان وعده یا چاشت عادت ندارند. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید كه فقط سه وعده در روز غذا می‌خورید باید مطمئن شوید در هر وعده به اندازه كافی غذا می‌خورید تا شما را تا وعده بعدی نگه دارد.
اگر یك برنامه غذایی را دنبال می‌كنید كه شامل چاشت است، كالری‌های آنرا به غذایتان اضافه كنید. در غذاهای خود حتماً از پروتئین‌هایی مثل تخم مرغ، گوشت، مرغ و ماهی استفاده كنید تا احساس سیریتان ماندگاری بیشتری داشته باشد و سطح انرژیتان بالاتر رود.

5. میان وعده‌های طولانی‌تر بخورید
یادتان باشد 20 دقیقه طول می‌كشد تا مغز شما این پیام را دریافت كند كه به اندازه كافی خورده اید. هرچه خوردن شما بیشتر طول بكشد بهتر است. اگر فكر می‌كنید می‌خواهید پرخوری كنید، غذاهایی را انتخاب كنید كه نیاز به جویدن بسیار دارد.

در زیر به چند ایده برای میان وعده اشاره می‌كنیم:
- هویج
- پنیر كم چرب همراه با بیسكویت‌های گندم كامل
- پاپ كرن كم نمك
- سیب
- چیپس تورتیلا خانگی پخته شده با روغن كم همراه با سس بدون چربی


منبع : tabnak.ir

گردآوری شده توسط: گروه پزشکی و سلامت ایران فروم
Cloob Print Google+

پربیننده های روز