دسته بندی
واکنش تند قلعه نویی به اظهارات کی روش

به گزارش ایسنا، کارلوس کی‌روش که صبح امروز به برنامه تلویزیونی ورزش و مردم آمده بود، درباره لغو اردوی آفریقای جنوبی تیم ملی اظهار کرد: ابتدا باید بگویم که این اردو برای بازیکنان داخلی ایران طراحی شده بود تا توانایی‌های آنها را افزایش دهیم و سطح آنها ارتقا یابد. بالاخره تیم نیجریه در گروه ایران قرار دارد و خوب است که اردویی در آفریقا برگزار شود. ما قرار بود در این اردو با 4 تیم آفریقایی دیدار تدارکاتی داشته باشیم.

وی افزود: دلیل دوم طراحی اردوی آفریقای جنوبی این بود که من تجربه زیادی از حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی به ویژه جام جهانی دارم و براساس این تجربه می‌گویم که توانایی و سطح تیم ایران در حال حاضر در حد حضور در جام جهانی نیست و باید سطح این تیم را افزایش داد.

کی‌روش با اشاره به بازیکنان آرژانتین، نیجریه و بوسنی گفت: بازیکنان این تیم‌ها در فضایی بازی می‌کنند که میانگین دوندگی‌شان 10 تا 12 کیلومتر است. آنها در لیگ کشورهایی نظیر انگلیس، آلمان و اسپانیا بازی می‌کنند. میانگین بازی فعال آنها 64 دقیقه است، در حالی که این آمار در فوتبال آسیا و ایران تنها 50 تا 52 دقیقه است. این یعنی اینکه بازیکنان سه حریف ایران 12 دقیقه بیشتر بازی فعال دارند.

او ادامه داد: بنا بر آخرین آمار بازیکنان ایرانی 7 تا 8 کیلومتر می‌دوند و حریفان ما 10 تا 12 کیلومتر و این نشان می‌دهد بازیکنان ایرانی به آماده‌سازی بهتری نیاز دارند. سومین دلیلی که من این برنامه را برای حضور قدرتمند در جام جهانی آماده کردم این بود که من روی دوشم مسوولیت 80 میلیون ایرانی را بر عهده دارم. من بنا به منافع باشگاه‌های سپاهان، استقلال و فولاد صحبت نمی‌کنم بلکه به خاطر منافع 80 میلیون ایرانی چنین برنامه‌ای را در نظر گرفتم. برای همین اعتقاد داشتم که باید این برنامه اجرا شود. چیزی که در این بین اهمیت دارد این است که این برنامه من توسط رییس، هیات رییسه فدراسیون و سازمان لیگ به تایید رسیده بود و قرار شد اجرا شود.

کی‌روش با اشاره به حضور بازیکنانی چون اشکان دژاگه، رضا قوچان‌نژاد و ... در باشگاه‌های اروپایی گفت: این چهار، پنج بازیکن در لیگ‌های اروپایی بازی می‌کنند و درست در فضایی هستند که بازیکنان تیم‌های حریف‌مان حضور دارند اما سایر بازیکنان در ایران هستند.

کی‌روش افزود: وقتی من دیدم 4 بازیکن از 6 بازیکن اصلی از ایران خارج شدند، پس عقلانیتی برای برگزاری اردو نبود. اصلا منطقی نیست بخواهید اردو تیم ملی را بدون پایه‌های اصلی تیم برگزار کنید.

سرمربی تیم ملی همچنین گفت: یکی دیگر از دلایل اصلی لغو این اردو مسایل مالی بود که متاسفانه ما هیچ حمایت مالی در این مدت نشدیم. من همیشه اعتقادم این بود که چون قرار است مقابل بهترین و خاص‌ترین تیم های دنیا بازی می‌کنیم، پس نیاز به تدارک خاص داریم. تدارکات خاص برای تیم ملی تصمیمی بود که از سوی علی کفاشیان و اعضای هیات رییسه فدراسیون گرفته شد. متاسفانه ما نه حمایت مالی داریم و نه قرار است بعضی بازیکنان اصلی را در اختیار داشته باشیم، پس برای همین بنده پیشنهاد لغو اردو را دادم.

کی‌روش افزود: برای همین من موافقت کردم که با کفاشیان و نبی صحبت کنیم تا همچنان به کارمان ادامه دهیم و برنامه‌های آماده‌سازی متوقف نشود. البته خنده‌دار بود که گفته شد باید به کارمان ادامه دهیم حتی در حیاط منزل کی‌روش!

سرمربی تیم ملی با طرح یک سوال گفت: می‌خواهم از تمامی مسوولین کشور و همینطور کفاشیان بپرسم که برنامه تیم ملی چه خواهد بود؟ آیا فقط قرار است یک سفر توریستی داشته باشیم و شانسی برای موفقیت ایران در جام جهانی قائل نباشیم؟ یا این که از این فرصت استفاده کنیم تا با آماده‌سازی هرچه بیشتر تیم ملی و حضور خوب در جام جهانی به ایران یک شخصیت و پرستیژ دهیم.

وی در پاسخ به اینکه ظاهرا شما گفته‌اید زدن یک گل در جام جهانی مهمتر از موفقیت در لیگ قهرمانان آسیاست و آیا به برنامه‌ریزی‌ها در این باره انتقاد دارید، اظهار کرد: صحبت من دقیقا همانی است که بنده انجام دادم. اگر عده‌ای فکر می‌کنند برنامه‌ریزی لیگ با نظر من بوده، باید به آنها پاسخ دهم که خیر؛ نظر من نبوده است. (در همین حین تصاویر از خوشحالی مربیان و بازیکنان تیم ملی پس از بازی با کره‌جنوبی نشان داده شد که کی‌روش در اینجا گفت: معنای پخش این تصاویر چیست وقتی کسی به تیم ملی اهمیت نمی‌دهد!) بیاییم واقعا شرایط فعلی را توضیح دهیم. وقتی پرچم ایران را در این تصاویر می‌بینم وظیفه دارم بخاطر مردم از این پرچم حمایت کنم. باید از منافع میلیون‌ها ایرانی حمایت کرد. بیایید شفاف حرف بزنیم.

کی‌روش تصریح کرد: به خاطر من نبود که لیگ در ابتدا و ادامه آن به تعویق افتاد. این تعویق‌ها بخاطر حفظ منافع یک باشگاه و یک شخص بود. برنامه‌ریزی کاملا بهم ریخته است. تعویق لیگ بخاطر من نبود بلکه بخاطر حفظ منافع تیم ملی و یک فرد خاص است. همه این را می‌دانند که تعویق لیگ بخاطر تیم علی فتح‌الله زاده و امیر قلعه‌نویی است! همان باشگاهی که الان شکایت هم دارد. باشگاهی که ابتدای لیگ را به تعویق انداخت. اینجا صحبت درباره شخص کی روش نیست. من قبلا از احمدی‌نژاد و بعدا از دکتر روحانی رییس‌جمهور فعلی و همینطور وزیر ورزش و مسوولان دیگر شنیدم که امسال اولویت فوتبال ایران باید تیم ملی باشد.

کی‌روش افزود: در جلساتی که تاکنون داشته‌ایم همیشه گفته شده تیم ملی در اولویت است اما باید این را بگویم دلیل اینکه برنامه لیگ به هم ریخت فقط به خاطر حفظ منافع فتح‌الله‌زاده و قلعه‌نویی بود. لیگ در آینده به تاخیر می‌افتد تنها به خاطر حفظ منافع قلعه‌نویی و کرانچار در لیگ قهرمانان. سوال اصلی که من دارم و البته نباید به آن جواب بدهم این است که چرا در شرایطی که تیم ملی حمایت مالی نمی‌شود این باشگاه‌ها به راحتی منابع مالی‌شان را تامین می‌کنند و مشکلی برای رزرو هتل‌هایشان ندارند.

وی با اشاره به گلایه‌های قلعه‌نویی و کرانچار از فشردگی لیگ گفت: من می‌خواهم آنها بدانند که من هم موافق این نوع برنامه‌ریزی نبودم و اگر آنها گلایه‌ای دارند باید به سازمان لیگ بروند. کرانچار درباره قوانین فیفا گفته اما باید به او بگویم در این کشورهیچکس به خوبی من از قوانین فیفا اطلاع ندارد چرا که من جزو کسانی بودم که در نوشتن این برنامه و قانون حضور داشتم.

سرمربی تیم ملی خطاب به گودرزی و کفاشیان گفت: چالشی که من دارم این است که آیا فکر می‌کنید فیفا دغدغه‌ای برای موفقیت فوتبال ایران در جام جهانی دارد؟ آیا شما فکر می‌کنید کشورهایی که دوست نداشتند ایران به جام جهانی برود، برای موفقیت تیم ملی اهمیت قائلند؟ من با تجربه‌ی 33 ساله‌ام در فوتبال فقط به منافع 80 میلیون ایرانی فکر می‌کنم و نه به منافع تنها دو باشگاه. آقای کرانچار! خیلی شفاف جلوی 80 میلیون ایرانی به شما می‌گویم، به شمایی که از قوانین فیفا حرف می‌زنی. این قوانین طوری طراحی نشده که به سود فوتبال ایران باشد. وقتی ایشان فوتبال ایران با آلمان مقایسه می‌کند می‌خواهم جلوی 80 میلیون ایرانی از ایشان بپرسم در کجای فوتبال آلمان لیگ را به خاطر یک تیم 5 هفته تعطیل می‌کنند؟

کی‌روش با نشان دادن فهرست بازی‌های دوستانه ژاپن و کره‌جنوبی گفت: کره‌جنوبی پس از پایان بازی با ایران تاکنون 15 بازی دوستانه داشته که 10 تیم آن از تیم‌هایی بودند که به جام جهانی صعود کردند، بعد در عوض ما با تیم‌هایی بازی کردیم که حتی نتوانسته‌اند به جام ملت‌های آسیا صعود کنند. حرفی که من می‌زنم بسیار ساده است. این تیم، تیم ملی کی‌روش نیست، تیم ملی 80 میلیون ایرانی است. سوالی که من از آقای وزیر دارم در کمال احترامی که برای ایشان قائل هستم این است که آیا ما باید برنامه‌ای برای حضور قدرتمند در جام‌جهانی داشته باشیم یا برنامه‌ای داشته باشیم که تنها منافع دو باشگاه را تامین کند؟ این صحبت و نظر من است. مرده یا زنده، این حرف کی‌روش است. تا زمانی که آقای کفاشیان به من بگوید، برو این حرف من است. من برای منافع 80 میلیون ایرانی می‌جنگم و به خاطر این منافع با افکار غلطی که ایجاد شده در جدال خواهم بود. وقتی قلعه‌نویی و کرانچار می‌گویند که بر اساس قوانین فیفا تنها بازیکنان‌شان را به تیم ملی می‌دهند، این تفکر اشتباه است.

سرمربی تیم ملی در پاسخ به این سوال که اگر تیموریان به قطر نرود احتمال دارد که اردوی آفریقای جنوبی برگزار شود، گفت: من وقتی جباری و منتظری به لیگ قطر رفتند خیلی ناراحت شدم اما اعتقاد داشتم که باید راهی پیدا کنیم که این بازیکنان را در اردوی تیم ملی داشته باشیم اما وقتی کاپیتان تیم به عنوان تاثیرگذارترین بازیکن تیم ملی از ایران رفت و کاپیتان دوم هم قصد رفتن کرد، دیگر این مساله غیر قابل‌تحمل بود و احساس کردم که دیگر کار اشتباهی در حال انجام است.-------------------------------


قلعه‌نویی، کی‌روش را به مناظره فراخواند
امیر قلعه‌نویی، کارلوس کی روش را به مناظره تلویزیونی دعوت کرد.

سرمربی تیم فوتبال استقلال پس از صحبت‌های امروز کارلوس کی روش در برنامه تلویزیونی ورزش و مردم در گفت‌وگو با ایسنا از آمادگی‌اش برای مناظره با سرمربی تیم ملی خبر داد.

او گفت: ما ایرانی هستیم و معرفت داریم. آقای کی روش در برنامه تلویزیونی و به صورت یک طرفه ادعاهایی را مطرح کرد اما من ایشان را به حضور در یک برنامه تلویزیونی و مناظره دعوت می کنم. با هم می نشینم و رو درروی هم حرف‌هایمان را می‌زنیم، آن وقت مردم هستند درباره حرف‌هایمان قضاوت می کنند.

قلعه نویی افزود: در هر برنامه‌ای که کی روش صلاح می‌داند حاضرم شرکت کنم. حتی حاضرم در برنامه دوشنبه شب این هفته 90 شرکت کنم آن هم در شرایطی که همه می‌دانند عادت ندارم در میانه فصل در تلویزیون حاضر شوم. می خواهم جلوی مردم حرف‌هایم را بزنم. او در تلویزیون و به صورت یک طرفه حرف‌هایش را زد اما من این آمادگی دارم که در حضور کی‌روش صحبت‌هایم را مطرح کنم. از او می خواهم هر مدرک و سندی که دارد با خودش بیاورد. آن وقت این مردم هستند که درباره حرف‌هایمان به جمع بندی می‌رسند.

گردآوری شده توسط: گروه ورزش ایران فروم
Cloob Print Google+