دسته بندی
پربیننده های سیاست
هیلاری کلینتون درباره ایران به اوباما هشدار داد

کارل لوین رییس دموکرات کمیته تسلیحاتی سنای آمریکا روز گذشته نامه ای از هیلاری کلینتون خطاب به خود را منتشر کرد که طی آن وزیر خارجه سابق آمریکا از سنا خواسته است تا تحریم های تازه علیه ایران تصویب نکنند.

روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز گزارش داد؛ پس از اینکه وب سایت " پولیتیکو" خبری در این باره منتشر کرد کارل لوین متن نامه کلینتون به خودش را که در تاریخ 26 ژانویه و دو روز پیش از سخنرانی سالانه اوباما در کنگره ، نوشته شده است، منتشر کرد.

کلینتون در این نامه تاکید کرده که باید به رویکرد دیپلماتیک دولت اوباما در قبال برنامه هسته ای ایران شانس موفقیت داده شود و تحریم های بیشتر ایران در موقعیت کنونی ، این رویکرد را تضعیف کرده و شانس موفقیت آن را از بین می برد.

اوباما در نطق سالانه خود در کنگره تهدید کرد در صورت تصویب تحریم های جدید از سوی کنگره علیه ایران، آن را وتو خواهد کرد.

کلینتون نوشته است:" حالا که در جریان مذاکرات قرار داریم باید هر چه در توان داریم به کار گیریم تا به یک راه حل نهایی برسیم."

وی در این نامه تاکید کرده که با بسیاری از اعضای کنگره هم نظر و موافق است که تحریم های شدید و ایجاد اجماع بین المللی در موضوع هسته ای ایران، سبب شد تا ایران به پای میز مذاکره بیاید، اما در عین حال تاکید کرده همان طور که اوباما تاکید کرده است باید همزمان با در نظر داشتن همه گزینه ها در مواجهه با برنامه هسته ای ایران،به رویکرد دیپلماتیک شانس و فرصت موفقیت داد.

وزیر خارجه سابق آمریکا همچنین به کنگره هشدار داده در صورت تصویب تحریم های جدید علیه ایران و به شکست کشیده شدن رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران، نه تنها روسیه و چین بلکه دیگر شرکای آمریکا ممکن است در تعهدات خود نسبت به (سیاست آمریکا در قبال ایران)تردید پیدا کنند.

وی نوشته است ؛ با اعمال تحریم های جدید همه دستاوردهایی که تا کنون با مذاکره و دیپلماسی به دست آمده از بین رفته و در اجماع جهانی که آمریکا به سختی و با هزینه علیه ایران ایجاد کرده شکاف خواهد افتاد و در بلند مدت فشارها را از روی ایران خواهد برداشت چرا که این فرصت را ایجاد خواهد کرد که کشورهای دیگری وارد شوند و راه های متفاوتی برای مساله پیشنهاد دهند و این گونه تمرکز و اجماع کنونی در حل موضوع هسته ای ایران از بین خواهد رفت.

کلینتون یکی از مطرح ترین چهره های حزب دموکرات برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا در سال 2016 است.

این نخستین بار است که موضع هیلاری کلینتون درباره رویکرد دیپلماتیک دولت اوباما در قبال برنامه هسته ای ایران، آشکار می شود.

منبع:asreiranonline.ir

گردآوری شده توسط: گروه خبــر ایران فروم
Cloob Print Google+
امروز در ایران فروم
پربیننده های روز