دسته بندی
آگهی‌های مضحک تلویزیون با سوء استفاده از ترانه‌های ماندگار

هر ملتی برای مفاخر فرهنگی و هنری خود ارزش خاصی قائل هستند و در همه كشورها به آثار هنرمندانشان و شان آنان احترام فراوانی می‌گذارند. به ویژه رسانه‌های عمومی در ترویج چنین فرهنگی بسیار كارآمد ظاهراً می‌شوند. در كشور ما هم اگرچه تلویزیون برای این مهم تلاش زیادی می‌كند، اما گاه برخی نمونه‌ها و رفتارهای سطحی و ناشی از سوء استفاده موجب می‌شود حركت‌های فرهنگی از این جنس زیر سؤال بروند.

مدت‌ها پیش تیزر یك محصول خوراكی با استفاده از ترانه ماندگار جان مریم با صدای زنده‌یاد محمد نوری از شبكه‌های سیما پخش می‌شد كه پس از بروز نقدهایی، مسؤولان واحد بازرگانی سیما آن را كنار گذاشتند. حالا به تازگی در تبلیغ تن ماهی، از ترانه معروف فریدون فروغی به شكل مضحكی بهره گرفته‌اند؛ آن هم بدون توجه به شان و كاركرد این ترانه! در این تیزر با تمسخر و سطحی انگاری از شعر یكی از ترانه‌های فروغی برای تبلیغ تن ماهی سوء استفاده شده و شبكه‌های سیما نیز یكی پشت دیگری آن را به پخش می‌رسانند.

پخش این تیزر، راه را برای پخش دوباره تبلیغ رب گوجه با ترانه نوری باز كرده و شاهد آن هستیم. شاید در نگاه اول این عملكرد، چندان نامناسب و توهین آمیز به نظر نرسد و حتی از دید برخی جالب و بامزه هم جلوه كند، اما در واقع این شیوه در ادامه و تكرار بزودی تمام خاطرات خوب برآمده از محصولات فرهنگی و هنری را خدشه دار کند. به ویژه که این دست اندازی هیچ تشابه و تناسبی هم با جایگاه محصول تجاری مذکور ندارد و صرفاً دستمایه خنده قرار خواهد گرقت. این رفتار نادرست، در صورتی که با واکنشی معقول و بجای رسانه ها مواجه نشود و مسوولان صداوسیما را با شدت زشتی آن آگاه نکند، قطعاً بزودی با تعمیم به سایر آثار هنری ماندگار این مرز و بوم، شکلی عادی به خود خواهد گرفت.

منبع: banifilm.ir

گردآوری شده توسط: گروه فرهنگ و هنر ایران فروم
Cloob Print Google+