دسته بندی
برای سالم ماندن این عادت های بد را ترک کنید

سلامتی یک اصل برای زندگی سالم و موفق است. برای رسیدن به این سلامت تنها کافی است جای، چیز‌هایی رو تغییر داده و یا از انجام یک کارهای کوچکی خودداری کنید.
اگر می‌خواهید از حمله میکروب‌ها، باکتری‌ها، آلاینده‌ها و... در امان بمانید، بهتر است هر چیزی را در جای درست خود قرار داده و استفاده کنید.

برای مثال :
گذاشتن کفش‌ها
بدترین جا برای گذاشتن کفش و دمپایی کمد اتاق خواب است. راه رفتن در خانه با کفشی که با آن بیرون خانه راه رفته‌‏اید، راه انتقال میکروب‏‌ها، مواد آلرژی زا و آلاینده‎ها به داخل خانه است.
بهتر است کفش‌‏ها را در قفسه یا کمد کوچکی در نزدیک‏ترین نقطه به در ورودی آپارتمان قرار دهید و با این کار از ورود آلودگی به خانه پیشگیری کنید.

جای مسواک‌ها
بدترین جا برای قرار دادن مسواک کنار روشویی است. البته خود روشویی مشکلی ندارد و همه مشکل مربوط به نزدیکی آن به توالت است میکروب‏‌های موجود می‏‌توانند تا ۲ متر جابه‌جا شوند و روی زمین، دیوارها و روی مسواک قرار بگیرند. بهتر است مسواک، بیرون توالت در کابینت دارو یا یکی از کابینت‏‌های آشپزخانه نگهداری شود.

جای خواب
بدترین جا و نوع خوابیدن زیر پتو است. موقع خواب به طور کامل پتو را روی سر خود نکشید. گرم شدن زیاد موجب می‏‌شود نتوانید خواب راحتی داشته باشید. زیرا هنگام خواب به طور طبیعی دمای بدن کاهش می‌یابد و این موضوع موجب می‏شود افراد خواب راحتی داشته باشند. در واقع بدن برای داشتن خواب راحت دما را از طریق دست‏ها و پاها از دست می‏‌دهد.
پیشنهاد می‏‌شود؛ هنگام خواب ابتدا برای اتساع رگ‏ها جوراب بپوشید بعد جوراب را درآورید و اجازه دهید پاهایتان از پتو بیرون باشد.

نگهداری باقی‌مانده غذا
بدترین جا برای گذاشتن باقیمانده خوراک یخچال است. قرار دادن یک ظرف بزرگ خوراک داغ به‌طور مستقیم در یخچال روش مناسبی برای سرد کردن خوراک و پیشگیری از مسمومیت خوراکی نیست. گذاشتن خوراک داغ در یخچال باعث می‌شود، دمای قسمت میانی خوراک با زمان کند‌تری صورت گرفته و این جا به مکان مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری‏‌ها تبدیل شود.
بهتر است، مواد غذایی را تا یک ساعت پس از پخت برای خنک شدن بیرون از یخچال نگهدارید و سپس در یخچال قرار دهید. اما اگر عجله برای آن دارید؛ خوراک را در ظروف کوچک‏تر ریخته و در یخچال قرار دهید. در این صورت خوراک زودتر سرد می‏‌شود.

جای شستن میوه و سبزی‌‏ها
بدترین جا برای گذاشتن میوه‌‏ها قبل از شستن و برای شستن سینک ظرف‌شویی آشپزخانه است. سینک ظرف‌شویی، آشپزخانه بیشترین میزان میکروب را دارد. پیشنهاد می‏شود؛ میوه‌‏ها را در سبدی گذاشته و بدون اینکه با سینک ظرف‌شویی تماس داشته باشند، آنها را شستشو دهید.

جای کیف‌دستی
بدترین جا برای گذاشتن کیف‌دستی میز آشپزخانه است. کیف دستی شما جای بسیار مناسبی برای حمل‌ونقل میکروب‏‌هاست. بررسی‌ها نشان می‌دهد در هر سانتی‏متر مربع از سطح کیف‌دستی و کیسه‌‏های خرید ۶۵ هزار باکتری وجود ارد.
بهتر است، کیف‌تان را در کشو یا روی صندلی و خلاصه هرجایی به جز جایی که خوراک تهیه یا خورده می‏‌شود و همچنین روی تخت‌خواب و جایی که محل خوابتان است، قرار دهید.

جای داروها در خانه
بدترین جا برای نگهداری داروها قفسه دارو در حمام است. دمای یک حمام حاوی بخار به راحتی به ۳۷ درجه سانتی‏گراد می‏‌رسد که از دمای پیشنهادی برای نگهداری بیشتر داروها بالاتر است. بهترین جا برای نگهداری داورها جایی سرد و خشک مانند؛ یخچال است.

تماشای تلویزیون
بدترین جای تماشای تلویزیون جایی است که غذا یا تنقلات می‏‌خورید. تماشای تلویزیون هنگام خوراکی خوردن موجب می‌‏شود، نتوانید به مقدار خوراکی که می‏‌خورید توجه کنید.
پیشنهاد می‏‌شود؛ تلویزیون را در نزدیکی میز ناهار خوری قرار ندهید و هنگام خوردن، تلویزیون را خاموش کنید. بهترین جا برای تماشای تلویزیون جایی دور از آشپزخانه است که حتی اگر هوس خوردن چیزی به سرتان زد، مجبور شوید چند قدمی تا آشپزخانه راه بروید.

چراغ مطالعه
برخی افراد عادت دارند قبل از خواب مطالعه کنند و کتاب داستان بخوانند.این عادت بسیار خوبی است به شرطی که نور چراغ مطالعه از بالای سر نباشد. چرا که بدترین جا تابیدن نور مطالعه از بالای سر است. نتایج مطالعات نشان داده است، نور مستقیم در بالای سر موجب تاخیر در ترشح ملاتونین و اخلال در خواب شبانه می‏‌شود. بهتر است یک نور ملایم از سمت راست و چپ را روی کتاب بتابانید. در این صورت شما می‏‌توانید کتاب بخوانید در حالی‌که اتاق تاریک است و بدن‌ شما می‏‌تواند برای خواب آماده شود.

نشستن در هواپیما
بدترین جای نشستن در هواپیما انتهای سالن روی دم آن است. اگر در پروازهای هوایی حال‌تان بد می‏‌شود، انتهای سالن ننشینید. انتهای هواپیما از قسمت جلویی بلندتر است و هر چه از مرکز دورتر شوید حرکات بالا و پایین شدن را بیشتر احساس خواهید کرد. بهترین جا برای نشستن در هواپیما نزدیک‏ترین جا به بال‏‌های هواپیما است، هر چند که بیشتر منظره‌ها را ازدست می‌دهید.

استفاده از هدفون
بدترین جا‏ یا جاها برای استفاده از هدفون فرودگاه‌ها، ایستگاه قطار، داخل قطار، اتوبوس و یا ایستگاه‌های مترو است. هرچند شاید در ظاهر گوش دادن به موسیقی دلخواه از شنیدن سر و صدای موجود در این جا‏ها بهتر باشد. استفاده از هدفون در محیط‏‌های پر سر و صدا احتمال بلندتر کردن صدا را بیشتر می‏‌کند.
میزان بلندی صدا در طولانی مدت می‏‌تواند در افراد آسیب شنوایی ایجاد کند. بهتر است در جا‏های پر سر و صدا از هدفون استفاده نکنید و به جاهای پرسر و صدا رسیدید، هدفون را از گوشتان در آورید.
منبع : salamatnews.com

گردآوری شده توسط: گروه سبک زندگی ایران فروم

بهترین عادت, بدترین عادت, بهترین عادت ها در زندگی مان, بدترین عادت ها در زندگی مان, بهترین عادت های سلامتی

Cloob Print Google+
پربیننده های روز