دسته بندی
پربیننده های سیاست
ایران اجازه راه اندازی راکتور اراک را ندارد

دیپلمات های غربی از جمله دیپلمات های فرانسوی که بد بینی عمیقی به نیات ایران دارند در جلسات بریفینگ با خبرنگاران غربی اعلام کرده اند نباید ایران اجازه راه اندازی راکتور اراک را داشته باشد. این مقامات مدعی شده اند راکتور اراک قادر به تولید پلوتونیوم خواهد بود که سوخت بمب اتمی محسوب می شود.

همچنین معاون وزیر خارجه آمریکا، در جلسه بریفینگ خود با خبرنگاران خارجی که شب گذشته برگزار شده بود گفت: "این آغاز فرآیندی است که پیچیده، سخت و طولانی خواهد بود."

وندی شرمن در ادامه افزود: "زمانی که مسأله این همه مهم است و جزئیات اهمیت ویژه‌ای دارد باید زمان لازم را صرف کنیم تا اعتماد جامعه بین‌الملل را بدست آوریم."

وی همچنین ضمن ابراز بدبینی نسبت به نیات کشورمان همراستا با همتایان فرانسوی خود اعلام کرده است که ایران نمی‌تواند رآکتور هسته‌ای اراک را به کار اندازد زیرا پلوتونیوم، سوخت بمب هسته‌ای، تولید خواهد کرد.

شرمن در ادامه گفته است که انتظار دارد این مذاکرات سه روز به طول انجامد و عمدتا مصروف تعیین چگونگی سازماندهی به مذاکرات خواهد شد."

به گفته وی این امر شامل گروه‌های کاری، سطح کارشناسان فنی، چیستی و چگونگی مباحث و بازه‌های زمانی دیدارها خواهد بود.

این اظهارات در حالی بیان شده که در جریان مذاکرات قبلی و کنونی تیم مذاکره کننده کشورمان خواهان حسن نیت طرف مقابل برای دستیابی به توافق جامع و پیشبرد گفت‌و‌گوها شده‌اند.
منبع:tasnimnews.com

گردآوری شده توسط: گروه خبــر ایران فروم
Cloob Print Google+
امروز در ایران فروم
پربیننده های روز