دسته بندی
پربیننده های سیاست
هشدار اوباما به کرزي

به گزارش آريا به نقل از شبکه تلويزيوني الجزيره، باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا هشدارداده است احتمال دارد آمريکا همه نيروهايش را تا پايان سال دو هزار و چهارده از افغانستان خارج کند زيرا حامد کرزاي رئيس جمهور افغانستان هنوز توافق نامه امنيتي را با آمريکا امضاء نکرده است.

آمريکا تاکيد دارد پيش از آنکه متعهد شود شماري از نيروهايش در افغانستان بمانند، بايد اين توافق نامه امضاء شود. اوباما مذاکرات با دولت کرزاي را درباره اين توافق نامه به معاونشان واگذار کرده است. اما پس از نه ماه سکوت، سرانجام اوباما روز گذشته سکوتش را دراين خصوص شکست و به مقامات افغانستان درباره امضاء نشدن توافق نامه امنيتي هشدار داد. مقامات آمريکايي مي گويند هرچه اين کار به تعويق بيفتد، عواقب آن براي افغانستان بيشتر خواهد بود.

آمريکا خواهان آن است که به نيروهايش براي باقي ماندن در افغانستان، محافظت قضائي و حقوقي ايجاد شود. اما کرزاي با اين خواسته آمريکا مخالف است. با اين اوصاف، اگر توافق نامه امنيتي کابل-واشنگتن امضاء نشود، احتمالا پس از سال دو هزار و چهارده فقط سه هزار نظامي آمريکايي در افغانستان باقي خواهند ماند که عمدتا از آنها براي هدايت حملات هواپيماهاي بدون سرنشين يا همکاري با نيروهاي ويژه ارتش افغانستان استفاده خواهد شد.


اما کرزاي نيز به خوبي مي داند که اگر آمريکا مي خواهد بتواند به حملات با هواپيماهاي بدون سرنشين خود در مرز پاکستان و افغانستان ادامه بدهد بايد نيروهايش را در افغانستان حفظ کند و درنتيجه بايد با کرزاي کنار بيايد.

اوباما مي داند که اگر بخواهد گزينه خروج کامل نيروهاي نظامي آمريکا را از افغانستان دنبال کند با واکنش منفي امراي ارتشي مواجه خواهد شد زيرا آنها به عواقب افغانستان پس از خروج نظاميان آمريکايي از اين کشور مي انديشند اما اين کار با استقبال افکار عمومي آمريکا مواجه خواهد شد.


نتايج نظرسنجي ها در آمريکا نشان مي دهد مردم اين کشور معتقدند جنگ افغانستان ارزش جنگيدن را نداشته است. مردم آمريکا از اينکه ببينند ميلياردها دلار کمکي که قرار است به افغانستان داده شود در کشور خودشان هزينه شود بسيار خوشحال خواهند شد.

اخبار بین الملل - آریا

گردآوری شده توسط: گروه خبــر ایران فروم
Cloob Print Google+
امروز در ایران فروم
پربیننده های روز