دسته بندی
بازهم کاهش قیمت در طلا

قیمت جهانی طلا با فروکش کردن اندک تنشها در خاورمیانه و اوکراین که صعود بازارهای جهانی سهام را به دنبال داشت و تقاضا برای این فلز گرانبها را محدود کرد، روند کاهشی روزهای گذشته را پی گرفت.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات صبح سه شنبه بازار سنگاپور حداکثر 0.2 درصد کاهش یافت و به 1306 دلار در هر اونس رسید. در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر با 0.2 درصد کاهش، به 1307 دلار رسید.

این فلز گرانبها پنج شنبه گذشته پس از موافقت باراک اوباما با حملات هوایی در عراق به 1322 دلار صعود کرد اما به دنبال صعود بازارهای سهام، 0.2 درصد در روز جمعه کاهش یافت و از آن زمان با کمتر شدن تقاضا برای سرمایه گذاری مطمئن، به کاهش ادامه داده است. طلا هفته گذشته با تشدید تنش‌ها در خاورمیانه، 1.2 درصد صعود کرد و روند کاهش هفتگی سه هفته گذشته آن متوقف شده بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، ریسکهای جئوپلیتیکی در اوکراین، عراق و غزه کمک کرد طلا پس از سقوط 28 درصدی در سال گذشته، امسال بهبود داشته باشد. شاخص بازارهای جهانی سهام دوشنبه با خوش بینی سرمایه گذاران نسبت به کاهش تنش در اوکراین و عقب نشستن نیروهای داعش با حملات نظامی آمریکا در عراق، شاهد بزرگترین سود از آوریل به این طرف بود. در غزه نیز میان گروه حماس و رژیم صهیونیستی آتش بس برقرار شده و دو طرف برای مذاکره به قاهره بازگشتند.

موجودی طلای اس پی دی آر گولدتراست که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس در جهان است، روز جمعه 1.79 تن کاهش یافته و به 795.86 تن رسید که منعکس کننده اعتماد ضعیف سرمایه گذاران بود. خرید فیزیکی در چین و هند که بزرگترین کشورهای مصرف کننده طلا در جهان هستند نیز با ماندن قیمت در بازار 1300 دلار راکد مانده است. از سوی دیگر آمار اقتصادی قوی در آمریکا این احتمال را برانگیخته که بانک مرکزی آمریکا زودتر از موعد نرخهای بهره را بالا خواهند برد که در این صورت تقاضا برای طلا محدودتر خواهد شد.

در بازار دیگر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری 19.9946 دلار معامله شد. هر اونس نقره از 1469 دلار در روز گذشته به 1467 دلار صعود کرد. هر اونس پالادیم با 0.3 درصد کاهش، 873 دلار معامله شد.

منبع: isna.ir

گردآوری شده توسط: گروه خبــر ایران فروم
Cloob Print Google+
امروز در ایران فروم
پربیننده های روز