دسته بندی
پربیننده های سیاست
ایران بازهم آمریکا را عصبانی کرد

رسانه های چین می گویند، ساخت و پرواز اولین پهپاد ایرانی که از نمونه آمریکایی آن ساخته شده ضمن عصبانیت کاخ سفید، ادعاهای آمریکایی ها را نیز نقش برآب کرد. بیست و یکم آبان ماه جاری، اولین نمونه ایرانی پهپاد آمریکایی 'آر.کیو 170' که سه سال پیش توسط نیروهای هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران شکار شده بود، اخیرا در ایران به پرواز درآمد.

پرواز این نوع از هواپیماهای بدون سرنشین که در صنعت هوافضا، تحول و پیشرفتی شگرفت محسوب می شود، سبب شده تا این حرکت بزرگ در رسانه های منطقه بویژه در چین با بازتاب های زیادی همراه باشد.

چینی ها این روزها توجه ویژه ای نسبت به پرواز این پرنده آهنی از خود نشان می دهند، از آن به عنوان حرکت بزرگ یاد می کنند که در نوع خود بی نظیر است.

رسانه های نوشتاری و تصویری چین طی چند روز اخیر به کرات پرواز این پرنده را که به «جانور قندهار» شهرت یافته، به نمایش گذاشتند و کار بزرگ مهندسان هوافضای ایرانی را ستودند.

رسانه های چینی از جمله شبکه تلویزیون دولتی چین و شبکه های مختلف تلویزیونی این کشور از جمله کانال اختصاصی پکن در گزارش های جداگانه به بازتاب پرواز این پهپاد ایرانی پرداختند.

در این گزارش ها که با پخش تصاویری از به پرواز در آمدن 'آر.کیو 170' همراه بود، تلاش مهندسان ایرانی را قابل ستایش ذکر کردند.

در بخشی از گزارش کانال اختصاصی پکن آمده است: 'ایران موفق شده است با تکنیک مهندسی معکوس نمونه مشابه پهپاد آمریکایی آر.کیو 170 را بازسازی کرده و حتی به پرواز درآورد.'

این شبکه همچنین بخشی از سخنان سردار امیر علی حاجی زاده فرمانده هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را که گفته بود؛ 'نمونه آمریکایی آن را چون غنیمت است پس نمی دهیم اما اگر تحریم ها برداشته شود شاید یک نمونه ایرانی را به آمریکا بدهیم'، پخش کردند.'

براساس این گزارش،فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران همچنین زمان ماموریتی شدن 'آر.کیو 170' ایرانی را سه ماهه چهارم سال جاری عنوان کرد و گفت که تا پایان سال، بومی کردن حداقل 4 فروند دیگر از این نمونه ها در دست اقدام است.

در این گزارش های تصویری همچنین یادآوری شده که هر چند مقامات آمریکایی درباره توانایی نیروهای نظامی ایران برای مهندسی معکوس این پهپاد شبهه وارد می کنند اما نمایش این فیلم از سوی ایران عملا پاسخی به این ادعاهاست.

بر اساس این گزارش، پرواز نمونه آمریکایی که گفته می شود اکنون بومی است، عصبانیت آمریکایی ها را به دنبال داشته و پذیرش این مهم هنوز برای آنان مشکل است.

تلویزیون پکن در بخشی از گزارش خود آورده است: به خوبی می توان موفقیت ایرانی ها را در واکنش منفعلانه اخیر سخنگوی وزارت دفاع آمریکا که گفته 'حرکت اخیر تهرن برای آنان اهمیتی ندارد'، کاملا مشاهده کرد.

13 آذر ماه سال 90، خبری حیرت انگیز در رسانه های ایرانی منتشر و بر اساس آن اعلام شد که یگان هایی از ایران موفق شدند یک فروند پهپاد پیشرفته که بعدا مشخص شد آمریکایی است، سالم به زمین بنشانند.

این خبر به سرعت در رسانه های مطرح جهان بازنشر یافت و به خبر اول تمام رسانه های جهان تبدیل شد.

آرکیو 170 توسط کمپانی لاکهید مارتین (Lockheed Martin)‏ ساخته شده در ارتش آمریکا، به خصوص در جنگ افغانستان به عنوان یکی از بازوان جاسوسی این کشور استفاده می شود.

نکته دیگر در مورد این پهپاد این است که فناوری بکار رفته در آن بسیار نزدیک به فناوری و تکنولوژی بکار رفته در جنگنده های فوق پیشرفته 35 – F است، جنگنده هایی که با ورودشان به نیروی هوایی آمریکا، سر و صدای زیادی به پا کردند.


منبع: isna.ir

گردآوری شده توسط: گروه خبــر ایران فروم
Cloob Print Google+
امروز در ایران فروم
پربیننده های روز