دسته بندی
آیا تا بحال شده که موقع خوردن بستنی سردرد بگیرید. آیا شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که خیلی عرق می‌کنید. آیا از این حالاتی که ...


تغییرات عجیب بدن


آیا تا بحال شده که موقع خوردن بستنی سردرد بگیرید. آیا شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که خیلی عرق می‌کنید. آیا از این حالاتی که برایتان اتفاق می‌افتد نگرانید؟ پس این مقاله را بخوانید.

سرما زده شدن مغز
آه، نه، دوباره نه. عمل انجمادی دیگر، یخ زدگی دوباره مغز. سردرهای مربوط به بستنی، زمانی اتفاق می‌افتد که یک چیز سرد با سقف دهان تماس پیدا می‌کند، رگ‌های خونی جلوی سر را هدف قرار می‌دهد تا منقبض شوند و ایجاد درد می‌کند. برای رهایی از درد آن: زبان را به سقف دهان فشار داده تا گرم شود.
تعریق شدید (Hyper hidrosis)
مطمئنا باعث اعصاب خردی می‌شود، یک مشکل عام بوده و برای افراد سالم هم اتفاق می‌افتد. با وجود اینکه اغلب در صورت ایجاد می‌شود، اما معمولا در کف پا و دست و زیر بغل بدتر می‌باشد. درمان آن ممکن است از طریق داروی ضد عرق کلرید آلومینیوم، تزریق Botox، داروی دهانی یا حتی جراحی، صورت بپذیرد.سرگیجه
وایسا. اگر به نظر می‌رسد که اتاق دور سر شما می‌چرخد، این سرگیجه است. گاهی اوقات بر اثر کاهش جریان خون به مغز یا التهاب گوش داخلی ایجاد می‌شود. سرگیجه چند دقیقه یا حتی چند ساعتی طول می‌کشد. فرق سرگیجه و منگی در احساس حرکت کردن است. دیگر علائم آن تهوع، استفراغ، عرق کردن و حرکات غیر معمول چشم‌ها می‌باشند. بر اساس علت آن درمان صورت می‌پذیرد.خواب رفتن دست و پا
آیا تا حالا دست و پای شما سوزن سوزنی شده است؟ این مور مور شدن موقتی به علت حرکت ندادن یا فشار مداوم روی آن قسمت بدن می‌باشد- ناتوان ساختن سلول برای فرستادن خون به مغز. علاج آن ساده است: موقعیت خود را عوض کنید. سوزن سوزنی شدن مزمن یک مورد جدی‌تر می‌باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد.
کنترل ****که
****که انقباض کنترل‌ناپذیر دیافراگم می‌باشد (تنفس ماهیچه زیر شش‌ها). تند تند خوردن، مصرف بیش از حد نوشابه‌های الکلی یا بلعیدن هوا عوامل ایجاد ****که می‌باشند. ****که برطرف می‌شود، اما می‌توان با نگه داشتن نفس و سریع آب خوردن، سپس هوای دهان را در پاکت فریزر دادن، سریع آن را برطرف ساخت.
سنگ های لوزه
اگر چه بوی بد غده‌ها قابل تحمل نیست، اما سنگ‌های لوزه (آماس لوزه ها) بدون ضرر می‌باشند. زمانی که مخاط با باکتری درگیر می‌شود، بوی بدی در گلو ایجاد می‌کند. می‌توان با سواب (چیزی شبیه به گوش پا‌ک کن که برای نمونه برداری از آن استفاده می‌گردد) این سنگ‌های کوچک را برداشت، اما اگر فرد را اذیت نکنند، نیازی به درمان نیست.
صدای گوش
همه ما تا حالا داخل هواپیما خمیازه کشیده‌ایم تا هوای گوش خود را خالی کنیم. آنچه که انجام می‌دهیم برقراری تعادل فشار بین داخل و خارج پرده گوش می‌باشد. آن صدا به معنی یک لوله می‌باشد که گوش میانی را به پشت گلو وصل کرده و راه را برای ورود هوا باز می‌کند. همچنین می‌توان دهان را بست، بینی را نگه داشت و آرام آرام هوا را خارج ساخت. یا اینکه آدامس بجویم.


گرفتگی عضله (Charley Horse)
گرفتگی و سفت شدن ماهیچه‌های پا چند ثانیه طول می‌کشد و گاهی اوقات چندین دقیقه. هر چند گرفتگی‌ها دلیل مشخصی ندارند اما استفاده بیش از حد ماهیچه یا فقدان مواد مغذی همچون پتاسیم و کلسیم می‌توانند از عوامل آن باشند. برای رهایی از درد آن، پیاده روی کنید یا پای خود را تکان داده و ماهیچه را بکشید. اگر گرفتگی همچنان وجود داشت به دکتر متخصص مراجعه کنید.انباشته شدن موم گوش
موم گوش با عفونت گوش مقابله می‌کند، گوش‌ها را تمیز نگه می‌دارد، بدن می‌تواند از موم اضافی گوش خلاصی یابد. مشکلاتی مثل ضربه زمانی ایجاد می‌شود که فرد گوش خود را با سواب یا شیء دیگری تمیز می‌کند. علائم این ضربه درد، صدای گوش یا کاهش قدرت شنوایی می‌باشند. دکتر متخصص می‌تواند با شستشوی گوش موم اضافی را بردارد.


ضربان چشم
گرفتگی پلک قابل پیش بینی نیست اما مزاحم می‌باشد. ضربان چشم بر اثر استرس، خستگی، خشکی چشم ایجاد می‌شود. اگر چه ضربان چشم جدی تر ممکن است به خاطر اختلالات نورولوژیکی مثل سندروم Tourette باشد، اما گرفتگی پلک سریع رفع می‌شود. ولی اگر تکرار شد، تزریق Botox موثر می‌باشد.


سیاهی دور چشم
خیلی از مردم از سیاهی دور چشم، افزایش سن و خستگی شکایت دارند. حق با آنهاست. بی‌خوابی باعث رنگ‌پریدگی و سیاهی دور چشم می‌شود. با افزایش سن، پوست نازک‌تر شده و این سیاهی بیشتر می‌شود. تنگی نفس (آسم) و آلرژی ها از عوامل این تیرگی می‌باشند. هر چند که وراثت عامل اصلی است.


رشد بیش از حد مو
تعداد کمی ‌از زنان از رشد افراطی مو روی بدن خود لذت می‌برند. اما هر چند که پشمالو بودن باعث خجل بودن خانم‌ها می‌باشد اما ضرری برای بدن ندارند و ارثی می‌باشد. عامل دیگر آن سندرم تخمدان پرکیست (Pcos) می‌باشد، موقعیتی که هورمون‌های مردانه زیاد باشد. در موارد نادر، پر مویی به خاطر تومورهای نهفته می‌باشد. درمان آن بر اساس عامل آن صورت می‌گیرد. با الکترو لیز، هورمون درمانی، برداشت مو به صورت لیزری می‌توان آن را بهبود بخشید.ناخن های بد رنگ
علت بد رنگ شدن ناخن چیست؟ نیمی ‌از این تغییر رنگ‌ها به خاطر عفونت می‌باشد. ناخن‌های متمایل به سبز نوعی باکتری با نام Pseudomonas، اما سرخ یا سیاه بودن ناخن در نتیجه ضربه ایجاد می‌شود. سندرم ناخن زرد که نادر می‌باشد به علت بیماری‌های ریه و ورم لنفی ایجاد می‌شود. اگر عامل آن مشخص نبود به دکتر مربوطه مراجعه کنید.


تبخال (Canker sores)
این دسته از تب خال‌ها، زخم‌های کوچک داخل دهان می‌باشند. بر خلاف (Cold sores) تبخال‌های خارج دهانی- این تبخال ها بر اثر یک ویروس ایجاد نمی‌شوند. بلکه غذاهایی مشخص و یا کمبود مواد مغذی این تبخال‌ها را به وجود می‌آورند، همچنین استرس یا جراحات دهان از عوامل این تبخال‌ها هستند. برای درمان آنها داروها یا دهان شویه‌ها را می‌توان به کار برد.

قرمزی و قلنبه شدن بینی به خاطر روساسیا (Nose from Rosacea)
روساسیا باعث سرخی و قلنبه شدن تمام صورت می‌شود، اما وقتی بینی به علت روساسیا ورم می‌کند، یعنی روساسیا پیشرفته شده است، احتمالا به علت کمبود مراقبت و درمان است. این مورد در مردان بیشتر از زنان شایع است، البته ژنتیک نقش مهمی‌ را ایفا می‌کند. معالجه به صورت لیزر درمانی برای لایه برداری پوست و صاف کردن قسمت‌های برجسته از طریق درما بریژن صورت می‌گیرد.


رشد بیش از حد سینه در مردان
رشد بیش از حد سینه در آقایان (gynecomastiay) به خاطر ترشح بیش از حد استروژن در بدن می‌باشد. اغلب در پسرها در زمان بلوغ ایجاد می‌شود. معمولا بعد از چند ماه خود به خود از بین می‌رود. در بعضی مردان هم در بزرگسالی به خاطر دارویی خاص، مشکلات کبد و تیروئید یا سرطان ایجاد می‌شود. پزشک متخصص با بررسی‌های لازم علت را تشخیص می‌دهد که به خودی خود، خوش خیم می‌باشد.


Black Hairy Tongue(زبان مودار)
این مورد زمانی ایجاد می‌شود که تاول‌هایی روی زبان رشد می‌کنند و باکتری هم روی آن رشد می‌کند. عدم رعایت بهداشت دهان، بعضی از دهان شویه‌ها و آنتی بیوتیک‌ها از عوامل ایجاد آن می‌باشند. برای بهبودی باید دهان و زبان را روزی دو بار مسواک زد، و دهان را با محلول زیر قرقره کرد: پروکسید هیدروژن 1 قسمت و آب 5 قسمت، سپس با یک کاردک روی زبان می‌کشیم.

گردآوری شده توسط: گروه پزشکی و سلامت ایران فروم
Cloob Print Google+

پربیننده های روز