دسته بندی
خبرنامه دانشجویان ایران: فاطمه رجبی همسر غلامحسین الهام که از نزدیک با خانواده احمدی نژاد در ارتباط است در بخشی از گفت‌وگوی خود با مشرق از وضعیت حجاب دختر و همسر رئیس جمهور گفت.

* برخی معتقدند که این نگاه احمدی‌نژاد در بحث فرهنگی معلول ضعف ایدئولوژیک و عقیدتی ایشان است ولی برخی هم معتقدند او تفکر او ناشی از انحراف است نه ضعف. نگاه شما چیست؟

ببینید یک زمانی هست که ما افراد را از روی کارکردشان می‌شناسیم مانند رؤسای جمهور قبلی که ما ضعف‌های آنان را دیده بودیم و می‌دانستیم که انحراف اعتقادی دارند. ولی آقای احمدی‌نژاد را نه‌تنها بنده بلکه خیلی‌ها نمی‌شناختند. اما من همسر و دختر ایشان را دیدم. حجاب‌هایی دارند که بنده در کمتر مسوولی در جمهوری اسلامی دیده‌ام. اگر ایشان انحراف فکری دارد چطور به داشتن چنین همسر و دختری تن داده است؟ این‌ها را دیده‌ام و در تمام این سال‌ها نیز ذره‌ای خلل در حجاب این‌ها ندیدم.
اما عملکرد ایشان در دولت اصلاً قابل قبول نیست. ولی درباره علت آن باید بگویم که چون سابقه مسئولیتی نداشتند و دختر و همسر ایشان نیز حجاب کاملی دارند نمی‌دانم چه نتیجه‌ای بگیرم.

* این رفتار حاصل تربیت همسر آقای احمدی‌نژاد است یا خود او؟

من این موضوع را متوجه نشده‌ام ولی فکر می‌کنم اگر آقایی راضی به این مسأله نباشد همسر و فرزند او نیز به این پایداری در حجاب نمی‌رسد.

* شما احساس نکردید که نگاه فرهنگی خانم احمدی‌نژاد با او متفاوت است؟

نه، در سال‌هایی که ارتباط تنگاتنگ با ایشان داشتم چنین چیزی نبود. بنده نمی‌توانم بگویم این ایراد ضعف اعتقادی است یا انحراف، اما می‌توانم این را بگویم که رئیس جمهور حق تعیین باید‌ها و نبایدها را برای حریم‌های دینی ندارد.
هاشمی خود را مجتهد می‌دانست و بحث تعدیل حجاب را در خطبه‌های نماز جمعه مطرح کرد. در حالی که حق این کار را نداشت. آقای خاتمی هم نمی‌گفت ولی تا جایی که توانست عمل کرد. رئیس جمهور حق ندارد بگوید بی‌حجاب‌های ما چهار دسته‌اند! احمدی‌نژاد مجری قانون اساسی است و قانون می‌گوید اسلام باید حاکم باشد. مجتهدین باید حدود حجاب را مشخص کنند ولی ایشان متاسفانه وارد این مسائل می‌شود.

* بالاخره شما ریشه‌ای مسأله را در کجا می‌بینید؟ یک ضعف می‌دانید یا انحراف؟

من این را ضعف می‌دانم. اگر حرف من را منتشر کنید می‌گویم که از ابتدای انقلاب فرهنگ شریعت‌مداری در این مملکت حکم‌فرما نبوده است. فرهنگ دینی تابع سیاست‌ها است. امام فریاد می ز‌د این کار باید بشود ولی برخی می‌گفتند نمی‌شود. فرهنگی دینی که بر مملکت ما القا شد التقاطی از دیدگاه شریعتی و شهید مطهری است که هیچ‌کدام کاملاً دیدگاه امام نبود.
الان نیز به این نتیجه رسیدم که آقای احمدی‌نژاد یکی از روشنفکران به اصطلاح دینی (که البته بنده این واژه را اصلاً قبول ندارم چون معتقدم روشنفکر بی‌دین است) و تحصیل کرده مذهبی است. ولی دنبال یک اجتهاد نبوده است. البته اشکالی هم ندارد به هر حال رئیس جمهور که نباید کامل باشد.

وضعیت حجاب دختر و همسر احمدی نژاد / عکس

گردآوری شده توسط: گروه سرگرمی ایران فروم
Cloob Print Google+